Евродепутатите искат нова стратегия на ЕС за насърчаване на демокрацията в Русия

Евродепутатите искат нова стратегия на ЕС за насърчаване на демокрацията в Русия

Евродепутатите искат нова стратегия на ЕС за насърчаване на демокрацията в Русия

Европейският парламент призова за нова стратегия на ЕС за насърчаване на демокрацията в Русия в приета днес резолюция, съобщи пресслужбата на ЕП. В текста се посочва, че ЕС трябва да прави разграничение между руското правителство и руския народ и че ЕС трябва да даде отпор на агресивните политики и същевременно да положи основите на сътрудничеството с бъдеща демократична Русия. 

Парламентът заявява, че ЕС трябва да създаде алианс със САЩ и други партньори със сходно мислене, за да противодейства на усилията на Русия и Китай, които имат за цел да отслабят демокрацията в света и да дестабилизират европейския политически ред. Той трябва да предвижда санкции, политики за противодействие на незаконните финансови потоци и подкрепа за активистите в областта на правата на човека.

Във връзка с руската агресия и влияние върху източните съседи на ЕС, ЕС трябва да продължи да подкрепя така наречените страни от "Източното партньорство", като Украйна или Грузия, и да насърчава европейските реформи и основните свободи в региона. Тези усилия трябва да служат и за насърчаване на руската подкрепа за демократичните реформи.

В резолюцията се посочва още, че ЕС трябва да намали зависимостта си от руския газ, нефт и други суровини, поне докато президентът Путин е на власт. Европейският зелен пакт и увеличаването на новите ресурси ще изиграят решаваща геополитическа роля за постигането на тази цел.
Членовете на ЕП искат ЕС да изгради капацитета си за разкриване и спиране на потоците от мръсни пари от Русия, както и за разкриване на ресурсите и финансовите активи, които свързани с режима автократи и олигарси крият в държавите членки на ЕС.

В заключение членовете на ЕП настояват ЕС да има готовност да откаже признаването на руския парламент, ако парламентарните избори през 2021 г. през септември се проведат в нарушение на демократичните принципи и международното право.

"Русия може да бъде демократична държава и нашата първа задача е отстояването на принципа "Демокрацията на първо място" в отношенията на ЕС с Русия. ЕС и неговите институции трябва да работят, приемайки, че промяната в Русия е възможна. Той също така се нуждае от повече смелост при заемането на твърда позиция спрямо режима в Кремъл, когато става въпрос за защита на правата на човека; именно в това се състои стратегическият ангажимент с руския народ. Става дума за прекратяване на вътрешните репресии, връщане на избора на народа и освобождаване на всички политически затворници", заяви след гласуването докладчикът Андрюс Кубилюс (ЕНП, Литва). 

"Освен това, ако проведените тази седмица парламентарни избори в Русия бъдат признати за фалшифицирани, ЕС не трябва да признава руската Дума и трябва да поиска страната да бъде отстранена от международните парламентарни асамблеи, включително от тази на Съвета на Европа. Непрекъснатите репресии на Кремъл срещу всички опозиционни кандидати, свободните медии и неправителствените организации подкопават легитимността и честността на тези избори. Руският народ трябва да има право на избор и неговият избор трябва да бъде зачитан, като във всяка друга демократична страна", добави Кубилюс. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ