Еврокомисар: Единна европейска минимална заплата ще разбие икономиката на България

Еврокомисар: Единна европейска минимална заплата ще разбие икономиката на България

Еврокомисар: Единна европейска минимална заплата ще разбие икономиката на България

ЕС не може и няма да въведе единна европейска минимална заплата, защото това ще разбие икономиките на по-бедните страни-членки. Това коментира вчера Николас Шмит, европейския комисар по работните места и социалните права. „Разликите са много големи – ако в България въведем същата минимална заплата, каквато се полага в Люксембург например, то ние ще разбием българската икономика – утре тя просто няма да съществува“, коментира Шмит. Минималната заплата в Люксембург е 2142 евро, а в България – 312 евро. Затова той нарече идеята за единна европейска минимална заплата нереалистична и напълно невероятна.

„Това, към което се стремим, е намаляване на тази пропаст между богатите и бедните държави и да създаваме условия разликата между тези заплати постепенно да се понижава“, обясни още той.

По данни на Евростат 10% от работещите в блока живеят в бедност.

„Хората, които имат работа, не би следвало да свързват едвам – едвам двата края. Трябва да се гарантира, че докато икономиката се развива и доходите растат, същото ще се случва и с минималните заплати. Това са основни принципи на европейските права и достойнството на всички работещи трябва да бъде запазено“, добави той. Според Шмит подобряването на стандарта на живот не само защитава служителите, но и всички онези работодатели, които плащат високи заплати и създават добри условия за икономическо възстановяване.

Новият президент на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща, че ще работи за инструмент, който да гарантира справедливи минимални заплати за всички в ЕС. Идеята е средствата по програмите за възстановяване на икономиката на ЕС да достигнат и до хората на минимална заплата.

Според някои държави като Швеция и Дания обаче няма нужда ЕС да се намесва по никакъв начин в този процес. „Всяка година профсъюзите и работодателите договарят тези ставки и тази практика работи много добре“, коментира Ханс Далгрен, шведския министър по европейските въпроси. „Не искаме подобна регулация от ЕС“.

От Конфедерацията на европейските профсъюзи настояват минималната заплата да се равнява на 60% от мединанната заплата или 50% от средната заплата за всяка съответна държава.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ