Еврокомисията изгражда съюз на капиталовите пазари

Еврокомисията изгражда съюз на капиталовите пазари

Еврокомисията изгражда съюз на капиталовите пазари

Европейската комисия предприе днес стъпка към изграждането на съюз на капиталовите пазари (СКП) с утвърждаването на алтернативните източници на финансиране и премахването на пречките пред трансграничните инвестиции. СКП се очаква да донесе ползи за всички държави в ЕС и значително да укрепи икономическия и паричния съюз.

В продължение на постигнатото от обявяването на СКП през 2015 г. досега, представените днес предложения ще насърчат трансграничните пазари на инвестиционни фондове, ще популяризират пазара на ЕС за покрити облигации като източник на дългосрочно финансиране и ще дадат по-голяма сигурност на инвеститорите при трансграничните сделки с ценни книжа и вземания. Задачата на СКП е да насочи капитали към всички предприятия в ЕС.

Тези предложения биха дали възможност на предприятията и инвеститорите да използват повече възможностите на единния пазар, допълва ЕК.

Европейски покрити облигации

Комисията предлага общи правила - директива и регламент - за покритите облигации. Общата им стойност от 2,1 трилиона евро в момента ги нарежда сред най-големите дългови пазари в ЕС. Европейските банки са на челни световни позиции на този пазар, който е важен източник на дългосрочно финансиране в много държави от ЕС.

Покритите облигации са финансови инструменти, обезпечени с отделена група заеми. Полезността им се дължи на това, че финансират разходоефективното кредитиране и на особено голямата им сигурност. Пазарът в ЕС е раздробен по национален признак и съдържа разлики.

Предлаганите правила се основават на стандарти за високо качество. Целта им е използването на покрити облигации като стабилен и рентабилен източник на финансиране за кредитните институции да бъде улеснено, особено там, където пазарите са по-слабо развити. За инвеститорите те ще осигурят по-широк и по-сигурен избор на инвестиционни възможности.

Другата цел на предложението е да бъдат намалени разходите по заеми за икономиката. Оценките на ЕК сочат, че възможните общи годишни икономии за кредтополучателите в ЕС биха били между 1,5 и 1,9 млрд. евро.

Трансгранично предлагане на инвестиционни фондове

Инвестиционните фондове са важен лост за насочване на частните спестявания в икономиката и за увеличаване на възможностите за финансиране на предприятията. Пазарът на инвестиционни фондове в ЕС възлиза на общо 14,3 трилиона евро. Той все още не е използвал всички възможности. Регистрирани за продажба в повече от три държави от ЕС са малко над една трета (37 на сто) от ПКИПЦК и около 3 на сто от алтернативните инвестиционни фондове (АИФ). Причина за това са и регулаторните пречки, които възпрепятстват трансграничното предлагане на инвестиционни фондове.

Целта на представеното днес предложение е тези пречки да отпаднат по отношение на всички видове инвестиционни фондове и трансграничното предлагане да стане по-опростено, бързо и евтино. Повишената конкуренция ще доведе до по-голям избор и по-изгодни предложения, без това да бъде за сметка на високото равнище на защита на инвеститорите.

Законодателство по отношение на трансграничните сделки с вземания и ценни книжа

Под прехвърляне на вземане се разбира случай, в който кредитор прехвърля възмездно другиму правото да получи негово вземане. Тази правна възможност се използва от дружествата за увеличаване на ликвидните им средства и достъп до кредитиране. В момента няма правна сигурност за това кое национално право се прилага, когато се определя чие притежание е вземането, когато то е обект на трансгранично дело или административна процедура.

Предложените днес нови правила изясняват съгласно кое право следва да се решават такива спорове. Общото правило е това да бъде правото на държавата, в която е обичайното местопребиваване на кредиторите, независимо от това пред съдилищата или властите на коя държава от ЕС е заведено делото или процедурата. Предложението ще насърчи трансграничните инвестиции и достъпа до по-евтино кредитиране.

Комисията прие съобщение, с което изяснява правото на коя държава е приложимо за определяне кой е притежателят на ценна книга при трансгранична сделка. Повишената правна сигурност ще насърчи трансграничните инвестиции, достъпа до по-евтино кредитиране и сближаването на пазарите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ