Европа слага край на зависимостта от руски газ до 2027 година. Налага още санкции

Европа слага край на зависимостта от руски газ до 2027 година. Налага още санкции

Европа слага край на зависимостта от руски газ до 2027 година. Налага още санкции

Европа си дава пет години, за да преодолее зависимостта към руски нефт и газ. Председателят на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен, заяви днес, че лидерите от Европейския съюз са се договорили да прекарат следващите два месеца в изготвяне на предложения за премахване на зависимостта на блока от руския енергиен внос до 2027 година, предаде CNN. Освен това нов транш от санкции ще бъде наложен на Русия.

„До средата на май ще излезем с предложение за постепенно премахване на зависимостта ни от руски газ, петрол и въглища до 2027 г., подкрепено от необходимите национални и европейски ресурси“, каза фон дер Лайен в края на извънредната среща на върха, домакинствана от ротационния председател на Съвета на ЕС – Франция.

ЕС е обещавал диверсификация на енергийните доставки и преди, но има малък напредък, отчасти защото Германия – най-големият енергиен клиент на Русия в Европа, не искаше да охлади отношенията с Москва. Това се промени след обявената руска инвазия, заради която канцлерът Олаф Шолц обяви, че „Северен поток 2“ няма да заработи.

 

 

Освен това комисията ще отправи предложение за ежегодно запълване на 90% от капацитета на подземните съоръжения за газ до 1 октомври в съответната година година на територията на ЕС.

„Преди две седмици се събудихме в различна Европа, в различен свят. Не можем да отречем, че действията, които предприехме през последните дни, бележат раждането на европейска отбрана, която бе формално одобрена по време на днешната среща във Версай“, обяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел на пресконференцията с Урсула фон дер Лайен и френския президент Еманюел Макрон.

 

 

„Войната на Путин из основи измени средата на сигурност в Европа. За да защитим Европа, ще имаме нужда от различни сили и различни възможности. Значителни инвестиции в отбрана в Европа ще са необходими и приветствам това, че някои лидери обявиха амбициозни стъпки“, каза фон дер Лайен.

ЕС налага още санкции срещу Русия

По време на пресконференцията фон дер Лайен обяви, че ЕС ще представи и нов пакет от санкции срещу Русия. По-късно той бе описан в изявление на Европейската комисия и включва отхвърляне на статута на Русия на най-облагодетелствана нация на европейските пазари. ЕС ще работи и в посока прекратяване на членството на Русия в Международния валутен фонд и Световната банка.

В изявлението се посочва, че „ще продължим да оказваме натиск върху руските елити“ и министрите на финансите, правосъдието и вътрешните работи на Г-7 ще се срещнат следващата седмица, за да координират работна група, насочена към приближени на руския президент Владимир Путин.

Ще се работи и в посока блокиране на руската държава и нейните елити от използване на криптоактиви, „за да заобиколят санкциите“. Забранява се и износът на луксозни стоки от ЕС към Русия. Ще се забрани вносът на ключови стоки от сектора на желязото и стоманата, ще бъде предложена и забрана за нови европейски инвестиции в енергийния сектор на Русия.

Междувременно днес бе одобрен първи транш от финансова помощ за Украйна на обща стойност 1,2 млрд. евро. Днес са изплатени 300 млн. евро от средствата.

Без бърза писта към ЕС за Украйна

По-рано лидерите на ЕС осъдиха Русия за „непровокираната и необоснована военна агресия“ и обещаха непоколебима подкрепа за Украйна и за бежанците, бягащи от войната, но не успяха да пуснат Киев по бърза писта към членство в ЕС, както по-рано поиска президентът Володимир Зеленски, предаде „Политико“.

В изявление, публикувано след часове дебати на среща на върха на Европейския съвет във Версай, лидерите „признаха европейските стремежи и европейския избор на Украйна“ и отбелязаха, че нейната молба за членство е била бързо предадена на Европейската комисия за „нейното мнение“ – началният етап на дълъг процес към обявяване на страната за кандидатка и на започване на преговорите за членство.

Изявлението бе публикувано малко след 3:00 ч. сутринта на 11 март, в края на първия ден от двудневната среща. То е включено и в публикуваната днес Декларация от Версай, в която се описват планове за енергийна независимост от Русия, както и усилване на отбранителните способности на блока.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ