Европейският парламент одобри търговското споразумение с Великобритания

Европейският парламент одобри търговското споразумение с Великобритания

Европейският парламент одобри търговското споразумение с Великобритания

Европейският парламент одобри окончателно споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Великобритания, предаде „Дойче веле“, позовавайки се на официални лица.

Гласуването се е провело късно вечерта във вторник, като решението е било прието с 660 гласа „за“, 5 гласа „против“ и 32 „въздържали се“.

Споразумението е резултат от продължилите девет месеца преговори и ще дава възможност за търговия без квоти и мита между ЕС и Обединеното кралство. То ще влезе в сила на 1 май след заключенията на Съвета на ЕС.

Председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и шефът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветстваха резултата от гласуването.

Фон дер Лайен написа в Twitter, че тази сделка „дава основата началото на силно и тясно партньорство с Великобритания“, а Мишел каза, че ЕС „ще продължи да работи работи конструктивно с Обединеното кралство като важен приятел и партньор“.

„Европейският парламент одобри споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Великобритания! Първата в историята търговска сделка за създаване на бариери и премахване на свободите? Провал и за двете страни, но по-добре от нищо. Все още вярвам, че един ден някой амбициозен млад политик ще поиска да върне Великобритания в ЕС“, написа лидер на либералите Ги Верхофстат, председател на групата на Алианса на либералите и демократите за Европа в ЕП.

Британският премиер Борис Джонсън също приветства вота и отбеляза, че е време Великобритания да насочи вниманието си към бъдещето.

„Тази седмица е финалната стъпка от дълго пътуване, осигуряваща стабилност на новите ни отношения с ЕС като жизненоважни търговски партньори, близки съюзници и равнопоставени суверени“, коментира Джонсън.

След излизането на Великобритания от ЕС на в нощта срещу 1 януари търговията между двете страни намаля драстично. За първите два месеца на годината вносът от Обединеното кралство към ЕС спадна с 50%, а износът от блока към Великобритания – с 20%.

Двете страни все още не могат да се споразумеят за казуса с границата между Република Ирландия и Северна Ирландия, тъй като те искат едновременно да защитят единния пазар и да избегнат въвеждането на твърда граница на острова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ