Германия отваря врати за сезонни работници от Източна Европа, въпреки карантините

Германия отваря врати за сезонни работници от Източна Европа, въпреки карантините

Германия отваря врати за сезонни работници от Източна Европа, въпреки карантините

Германия ще приеме около 80 000 сезонни работници, повечето от които от държави в Източна Европа, за да помогне при прибирането на плодове и зеленчуци от фермите, въпреки кризата, заявиха от земеделското министерство в страната. Страната ще облекчи предишните ограничения за пътуване, наложени за борбата с пандемията, съобщи Euractiv.

Редица държави в Европейския съюз, включително Германия, са установили граничен контрол, за да предотвратят разпространението на вируса, с което идва страничният ефект от възпрепятстването на трансграничните работници да пътуват до работните си места.

Германски фермери и преработватели на зеленчуци предупредиха по-рано, че подобни ограничения ще попречат на хиляди източноевропейски сезонни работници да събират реколти и да засаждат ферми в страната, което вероятно ще доведе до спадове при плодовите и зеленчуковите култури и по-високи цени.

Повечето от селскостопанските работници там идват от страни в източната част на Европейския съюз, включително Полша, Румъния и България.

Европейската комисия в понеделник също призова страните от ЕС да разрешат на стотиците хиляди сезонни работници мигранти, които засаждат или прибират култури, да преминат границите, въпреки мерките по границитеа.

Германското министерство на земеделието заяви, че е постигнало споразумение с министерството на вътрешните работи на Германия да разреши до 40 000 сезонни земеделски работници в страната през април и още 40 000 през май като влизането и работата им в страната ще са при съблюдаване на строги мерки.

Работниците трябва да пътуват със самолети, а не с автобуси, като предпазна мярка. Всяка пристигнала група в първите 14 дни няма да има право да напуска фермата, в която работи. Всички трябва да бъдат оборудвани с предпазни средства - маски и ръкавици

Други условия включват медицински прегледи, спазване на дистанция един от друг по време на работа като на работа могат да отидат половината от обичайния брой сезонни работници. 

Освен това двете министерства заявиха, че ще се стремят да привлекат допълнителни 10 000 души от страната за работата във фермите, включително безработни, студенти, търсещи убежище и временно уволнени от други работни места.

Германските фермери бяха особено загрижени за липсата на работници за реколтата от аспержи, която започва през следващите седмици.

Припомняме, че преди няколко дни Норвегия също отвори пазара за сезонни работници. Целта е да се покрият сектори, които страдат от критичен недостиг на работна ръка, включително селското стопанство и петролния бранш, въпреки мерките срещу разпространението на Ковид-19. 

Великобритания също страда от липса на сезонни работници. Въпреки уверенията, че няма недостиг във веригите за доставки, селскостопанската индустрия има необходимост от около 90 000 работници за събиране на плодове и зеленчуци. В противен случай недостигът им може да се превърне в реалност за крайните потребители, тъй като част от продукцията е оставена да гние на полето.

"98% от работниците през последните години идваха от България и Румъния", казва собственик на голяма ферма в страната, цитиран от telegraph. "Имаме и такива, които са се преселили тук за постоянно, но това не е достатъчно", казва той.

Правителството в Обединеното Кралство въведе сезонна визова схема за подпомагане на наемането на работници от цял свят след Brexit, но кризата от Covid-19 остави това на заден план.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ