Разликите в дигиталните умения - новата разделителна линия

Разликите в дигиталните умения - новата разделителна линия

Разликите в дигиталните умения - новата разделителна линия

Въпреки че сме една от най-облагодетелстваните държави по достъп и бързина на интернет, явно това не е решаващ фактор все още за масово развиване на дигитални умения. Само 40% от жителите на големите градове у нас имат базови дигитални познания, което ни нарежда на предпоследно място преди северната ни съседка Румъния, става ясно от проучване на Евростат. В малките градове по този показател също сме на последно място в Европа с малко над 20%.

Под 20% пък са българите, живеещи по селата, които имат базови дигитални умения.

Интересно е да се отбележи, че средно малко над 48% от европейците по селата имат базови дигитални умения, което е повече, отколкото са базовите дигитални познания на хората от големите градове в България.

Норвегия, Исландия и Финландия са лидери в този показател като в Норвегия около 90% от хората в големите градове имат поне базови дигитални умения и познания.

[[{"fid":"348219","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2481,"width":3508,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]Графика на Евростат

Проучването показва също така, че през 2018 г. 39,3% от населението в Европа живее в големи градове, 31,6% в по-малки градове и предградия и 29,1% в селските райони.

По-подробен поглед върху цифровите умения

Дигиталните умения се считат за съществени за глобалната конкурентоспособност, засилване на работните места и растежа като интернет пространството и възможностите, които дава могат също да играят жизненоважна роля за осигуряване на висококачествено образование и обучение.

През 2019 г. общото ниво на дигиталните умения в ЕС е най-ниско сред възрастните, които живеят в селските райони (48% са имали основни или малко над базови цифрови умения), 55% за възрастни, живеещи в по-малки градове и предградия, и 62 % за възрастни, живеещи в големите градове.

Този модел - с най-високо ниво на цифрови умения, регистриран при хора, живеещи в големите градове се наблюдава във всички държави-членки на ЕС, с изключение на Белгия и Малта. Там по-голям процент от хората от по-малките градове и селата имат базови дигитални умения, отколкото тези в големите градове.

През 2019 г. разликата в дигиталните умения между жителите на големите градове и хората, живеещи в селските райони, е била средно 14 процентни пункта в ЕС. Това дигитално разделение в общите умения достигна над 20 п.п. в седем държави-членки на ЕС - Ирландия (20 п.п.), Литва (21 п.п.), Унгария (22 п.п.) и най-високо ниво от 23% в България, Гърция, Хърватия и Португалия.

Общото ниво на цифровите умения в ЕС леко се увеличи през последните няколко години. В градовете делът е нараснал от 60% през 2015 г. на 62% през 2019 г., в селските райони от 46% през 2015 г. на 48% през 2019 г., докато в по-малките градове и предградията леко се е увеличил от 54% през 2015 г. на 55% през 2019. Въпреки това, тенденциите варират в различните държави-членки на ЕС.

[[{"fid":"348218","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2382,"width":1685,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
Графика на Евростат

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ