Защо румънците излязоха на улицата

Защо румънците излязоха на улицата

Защо румънците излязоха на улицата

Светът е обърнал поглед към Румъния. Защо хиляди хора внезапно посред нощ в студа в Букурещ и в други градове на страната излязоха на протест срещу действия на правителството?

Британският в. Гардиън предлага в сайта си картина на събитията в северната ни съседка през погледа на протестиращите. Ето какво разказва той:

Десетки хиляди излязоха на улицата в Румъния в знак на протест срещу законова наредба, набързо приета във вторник вечерта, която криминализира противообществени прояви, включително налагане на официални глоби за противообществено поведение от 200 000 леи.

Румънското правителство, приело наредбата, спечели парламентарните избори през декември 2016 г. Критиците й твърдят, че тя може да преобърне хода на антикорупционната борба в страната, която получи международна похвала за прогреса си с нея. Смята се, че допълнителни закони може да бъдат издадени в идните дни, с които още повече да намалее доверието в избраните министри. Това е мнението на правителствени опоненти.

В публикация във Facebook румънският президент Клаус Йоханис, който се противопостави на приемането на мярката и се присъедини към протестиращите, написа „Днес е ден на скръб за думата на закона“.

Новината за приетата наредба идва в 22 ч. местно време във вторник. Към полунощ местните медии вече изброяват 12 000 души, излезли на протест в Букурещ и още 10 000 в други градове в Румъния, въпреки смразяващите температури. Хората скандират „Крадци!“ и „Няма да ви се размине!“.

„Обикновено не протестирам, но почувствах толкова силно чувство на гняв... “, казва 35-годишната Александра Борю, служител на неправителствена организация, протестираща пред парламента в Букурещ.

„Бях млада, но все пак живях в комунизма и знам какво е. Не искам това за децата си. Има много хора, протестиращи, които искат да имат бъдеще в тази страна. Чувството (сега) е все едно че някой е умрял“, казва тя.

„Не можеш просто да издаваш закони през нощта и да казваш "млъквайте, ние спечелихме изборите, вие нямате права“, коментира Драгос Станца, на 42 години – предприемач в областта на дигиталните медии, който също е на протестите. По думите му, в Румъния се случва много опасен прецент. Ако това е видът законодателна процедура, той се чуди какво ли ще последва. Изглежда всичко е възможно, отбелязва той.

Протести се състояха в Румъния в последните две недели и срещу планове на правителството да амнистира затворници с присъди, по-къси от 5 години, във връзка с определени престъпления, както и наполовина да скъси присъдите на затворници с малки деца, бременните жени в затвора и затворниците над 60-годишна възраст.

Европейският съюз взе отношение във връзка с протестите и предупреди правителството да не спира мерките си за борба с корупцията. „Борбата срещу корупцията трябва да напредва, не да се отменя“, заяви ръководителят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер в съвместно изявление със заместника си. „Следим последните събития в Румъния с голяма тревога“, казват те.

В отговор представители на правителството посочиха, че приетите закони целят да облекчат пренаселеното положение в затворите. Наблюдатели обаче смятат, че истинската причина е, за да се помогне на осъдени политици, или на тези, които са разследвани сега, да избегнат правосъдие.

Румъния остава един от водещите получатели на еврофондове. В доклад на организацията IPP, издаден в края на миналата година, пише, че от 588-те избрани депутати в изборите в страната през 2012 г., 89 или 15% са разследвани за корупция, вече имат присъди за такава, или са избрали да се оттеглят, заради други постове.

Стотици румънски държавни представители бяха осъдени на затвор в последните години и над 2000 досиета се разследват, във връзка със злоупотреба с държавната власт, според прокурори.

„С това правителство се чувствам несигурен и новият закон, който е в полза на корупцията, е голяма обида и атака срещу нас, обикновените хора“, казва Алберто Гросеску, 29-годишен фотограф, който също е сред протестиращите още от нощта на вторник. 

Хиляди хора излязоха пред парламента в Букурещ и тази сутринта. Хроникьорите вече го определят като най-големият протест в Румъния от падането на комунизма през 1989 г. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ