Ще се зачита ли отпускът за отглеждане на дете за трудов стаж

Ще се зачита ли отпускът за отглеждане на дете за трудов стаж

Ще се зачита ли отпускът за отглеждане на дете за трудов стаж

Чакат се указания на Европейската комисия заради решението на Европейския съд, с което се обявява, че отпускът за отглеждане на дете до двегодишна възраст не се признава за трудов стаж, който дава право на платен годишен отпуск, каза пред журналисти заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, в отговор на въпрос за искането на работодатели по време на майчинство да не се начислява платен годишен отпуск, както и да се намали платеното майчинство.

Решението е след запитване от румънски съд заради казус в Румъния, съобщава БТА. 

След решението на Европейския съд, ЕК трябва да даде указания, защото решението важи за всички страни членки. Тепърва ще се прецени, доколко конкретните текстове в Кодекса на труда съответстват с решението на Европейския съд, допълни заместник-министърът на труда и социалната политика.

По отношение на искането на работодателите за намаляване на платеното майчинство, Русинова коментира, че извоюваното право е право. Според нея няма и директна връзка между деографска криза, период на майчинство и раждаемост. Тя смята, че при подобни искания трябва да се отчете и това, че в големите градове има недостиг на места в детските градини.

Русинова подчерта, че политиката, която се води в момента, а и трябва да се води занапред, е за стимули майките да се връщат по-рано на работа, а не чрез наказания да се постига това. Стимулите са в конкретни текстове като разпоредбите в Кодекса за социално осигуряване, които дават възможност майките, които са се върнали по-рано на работа, да получават половината от майчинството към заплатата си.

Друг стимулиращ ефект има и схемата по ОПРЧР "Родители в заетост" за осигуряване на детегледач.

Гъвкавото работно време също се ползва в администрацията, коментира Русинова и допълни, че там сигурно 90 процента от служителите ползват тази възможност. Обяснението е, че в администрацията са заети предимно жени. Фирмите обаче, поради различни причини, не се възползват много от законодателните възможности за гъвкаво работно време, както и от проектните възможности за създаване на детски градини и детски ясли към предприятията. В същото време имат желание майките да се връщат по-рано на работа. 

Замразяването на парите за втората година майчинство в проекта на бюджет за следващата година също е стъпка в посока стимулиране на жените да се връщат по-рано на пазара на труда, коментира Русинова.      

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ