Волфганг Шойбле - от покушението до председателството на Бундестага

Волфганг Шойбле - от покушението до председателството на Бундестага

Волфганг Шойбле - от покушението до председателството на Бундестага

75-годишният бивш финансов министър на Германия Волфганг Шойбле беше избран за председател на Бундестага. Той ще оглави парламента на най-голямата европейска икономика след вот, при който получи 501 гласа "за", 173 "против", а 30 депутати се въздържаха.

Борбата кой да поеме влиятелното финансово ведомство на Германия в бъдещото коалиционно правителство на страната се ожесточава, отбелязва БНТ. Свободните демократи отдавна искат поста, но в надпреварата се включват и зелените - другата партия, с която консерваторите на канцлера Ангела Меркел преговарят за създаване на трипартийна коалиция.

Доскорошният германски министър на финансите зае втория по важност пост във Федералната република въпреки протеста на крайнодясната популистка партия "Алтернатива за Германия".

Новият германски парламент се събра днес на първо заседание за избора на свой председател. Волфганг Шойбле е представител на Християндемократическия съюз, оглавяван от Меркел. Международни източници припомнят историята на политическата му кариера.

Шойбле е роден във Фрайбург и е син на експерт по данъчни финанси, средното от три момчета в семейството. Завършил е право и икономика в Университета на Фрайбург и Университета на Хамбург през - съответно - 1966 и 1970 г. Освен финансит, е и квалифициран, регистриран адвокат. През 1971 г. защитава докторат по право с дисертация на тема "Професионалната правова ситуация на публичния счетоводител в счетоводни фирми". Започва да работи в данъчната администрация на провинция Баден-Вюртенберг, изкачвайки се в йерархията. Междувременно става практикуващ адвокат в областния съд на Офенбург. Работи като такъв от 1978 до 1984 г. 

Политическата му кариера започва през 1961 г., когато се присъединява към Юнге Унион - младежката дивизия на ХДС. По време на учебните си години е председател на асоциацията на студентите християндемократи Ring Christlich-Demokratischer Studenten в Хамбург и Фрайбург. 

Член е на германския парламент от 1972 г. до момента. През 1991 г. става негов председател. Отказва се от позицията през 2000 г. след финансов скандал. Между октомври 2002 и 2005 г. е зам.-председател на парламентарната група под лидерството на Ангела Меркел. 

Шойбле винаги е бил избиран в Бундестага по начина за печелене на електорално място, вместо чрез списъчно поставяне в германската избирателна система за пропорционално политическо представителство. 

Женен е за икономистката Игеборг Шойбле от 1969 г., с която има четири деца - три момичета и едно момче. Покойният му брат Томас Шойбле е бил вътрешен министър на Баден-Вюртемберг. Постът на вътрешен министър на Баден-Вюртемберг в момента се заема от зет му Томас Щробл. 

На 70-тия му рожден ден в Deutsches Theater в Берлин през 2012 г. канцлерът Ангела Меркел и директорът на МВФ Кристин Лагард държат реч в почит на труда му. 

Решаващ момент в живота му и крайъгълен камък е опитът за покушение срещу него през 1990 г., заради който Шойбле до днес е в инвалидна количка.  Атентатът е извършен на 12 октомври 1990 г., когато Шойбле е на 48 години. Мъж на име Дийтер Кауфман стреля по Шойбле след мероприятие за изборна кампания с участието на около 300 души в Опенау. Кауфман ранява телохранителя на Шойбле и още по-тежко, с три куршума - самият Шойбле, в лицето и гръбначния стълб. 

В резултат, Шойбле остава парализиран след атаката и от тогава е в инвалиден стол, за да се придвижва. Нападателят е заловен и обявен за умствено болен от комисия съдии. Той е приет в психиатрична клиника, диагностициран с тежка невроза. Излиза от клиниката през 2004 г. 

Междувременно, Шойбле се връща на работа едва 3 месеца след покушението. Дори докато все още е в рехабилитационно отделение, той се учи да маневрира с количката докато е парализиран от кръста надолу. На последното събитие за изборната кампания в Германия през 1990 г. канцлерът Хелмут Кол пътува до Офенбург, където Шойбле прави първата си публична поява след покушението пред събрали се около 9000 души. 

През май 2010 г., по време на извънредна среща на финансовите министри на ЕС в Брюксел, Шойбле, който представлява Германия, е приет по спешност в болница след усложнения от по-ранна операция и алергия от лечение с нов антибиотик. По това време германски медии спекулират за оттеглянето му и дори за шансовете му за оцеляване. Канцлерът Меркел два пъти обаче отказва предложението на Шойбле да подаде оставка по време на периода на влошеното му здраве през 2010 г. и той остава в политиката до днес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ