5 причини, които ни държат далече от финансовата независимост

5 причини, които ни държат далече от финансовата независимост

5 причини, които ни държат далече от финансовата независимост

Има десетки хиляди статии, видеа, подкасти и книги за движението FIRE (Financial Independence, Retire Early или финансова независимост и ранно пенсиониране), в които различни гуру-та разказват за бързите печалби, които са направили, докато се снимат в скъпа кола или на някоя екзотична дестинация. Малко са авторите обаче, които споделят своите грешки и ценни уроци, които са научили по пътя към FIRE. В тази статия съм събрал на едно място основните 5 причини никога да не да постигнем финансовата независимост, към която се стремим.

Причина №5: Не поемаме отговорност и не правим нищо

Не всички хора искат да постигнат финансова независимост и това е напълно разбираемо. Голяма част от хората в България имат план да работят 40 години (минимум) по 40 часа на седмица (минимум), за да получават 40% от заплатата си (максимум) като пенсия. Това е познатата формула 40/40/40. Немалко българи живеят и месец за месец, пък „каквото дойде“.

Ако една от нашите дългосрочни цели е да постигнем финансова независимост и да не разчитаме на работодателя или на държавата да се грижат за нас, а да имаме възможност да си почиваме, да пътуваме или да стартираме наши проекти след години, на първо място трябва да поемем отговорност за това решение и от сега нататък да вземем живота и бъдещето си в ръце, а не да обвиняваме другите (деца, шефове, партньори) и външните обстоятелства (държавата, банките). Тази първа стъпка е изключително трудна и малцина я правят. Те предпочитат непрекъснато да се оплакват и да са вечната жертва, която търси съжаление от останалите.

Втората важна стъпка са действията. Всеки ден се срещам с хора, които ИСКАТ да постигнат финансова независимост, но НЕ ПРАВАТ НИЩО по въпроса. Все нещо ги спира. Или нямат достатъчно информация, или не знаят какво да направят, или пък друго нещо (ако и вие сте в тази група, върнете се на предишната стъпка). И така годините си минават, а тези хора си остават само с желанията и мечтите. И аз бях така, но след няколко години бездействие разбрах, че без работа няма да станат нещата (да, усилена работа, а не кафенце с цигара на всеки 30 минути).    

Причина №4: Не разбираме основни концепции за FIRE

Хубавата новина е, че не е нужно да сме доценти по финанси, за да разберем концепцията за финансовата независимост (дори 7-годишно дете може да я разбере – пробвах с дъщеря ми Кари). Тя се състои от няколко прости понятия и правила, които трябва да спазваме:

  • Правим си месечен бюджет и харчим помалко, отколкото получаваме.
  • Инвестираме спестените пари, след като разберем каква е връзката между риск и доходност, как работят сложната лихва и инфлацията, както и други базови концепции.
  • Научаваме каква е разликата между различните видове активи и как работят те (облигации, акции, метали, имоти, фондове и други).
  • Разбираме основните инвестиционни стратегии и как да ги използваме.
  • Знаем как да защитим финансово здравето, живота и имуществото ни.

Съжалявам, ако съм малко груб, но ако някой не разбира описаните понятия и не ги прилага, шансът да постигне FIRE e минимален.

Причина №3: Нямаме време да се образоваме по темата

Това е свързано с първата причина, но заслужава специално внимание. Каквито и нови възможности да ни предложи животът, ние се оправдаваме, че нямаме време за тях. Ходим на работа, отглеждаме деца, излизаме с приятели на по бира или на кафе, почиваме си уикендите и правим още хиляди неща междувременно. В това забързано ежедневие пълно със задачи нямаме никакво време, за да се захващаме с нещо ново, а още по-малко с някакви сладки приказки за финансова независимост и още куп други американски глупости.

Разбирам ви напълно. И аз бях в същото положение. Имах си хубава работа с добра заплата, съпруга, малко дете и животът ми се беше подредил в някаква степен. Тогава се пенсионираха родителите ми и видях бъдещето си. Те получиха мизерни пенсии, които не стигаха за нищо, а и нямаха никакви спестявания, защото разчитаха, че някой друг ще се погрижи за тях. Не исках да съм в тяхното положение след години.

Започнах да се ровя в интернет и намерих много материали за финансова грамотност, инвестиране и ранно пенсиониране с добри доходи. Това ми стана основна цел и пренаредих приоритетите си. Веднага намерих време (не ме питайте как) и започнах да се образовам и да прилагам наученото. А знанието е широкодостъпно (всъщност е в джоба на всеки един от нас) и много често безплатно или на разумна цена. Има хиляди книги, които се събират в нашия смартфон или може да ги слушаме, докато пътуваме на път за работа, има безброй видеа по темата, а в последните години и изцяло онлайн курсове за лични финанси и инвестиране.

Ако има три неща, за които задължително трябва да намерим време, това са: здраве, взаимоотношения и финанси.

Причина №2: Не сме склонни да поемаме рискове

Хората сме различни и всеки от нас има различно ниво на толерантност към риска. Едни хора винаги търсят сигурното и комфортното, а други скачат „с главата напред“ към всяка ситуация. Всичко това е нормално. Аз съм привърженик на балансирания подход, при който поемам рискове, но те са добре премислени и съм се подготвил максимално за тях. Разбира се, винаги може да се случи нещо непредвидено, но обикновено имам план как да действам в такава ситуация.

Как ще отговорите на следните въпроси, ако някой ви ги зададе: „Как да не бъда уволнен от сегашната ми работа?“, „Как да не падна и да не се нараня когато слизам по стълбите?“ или „Как да не попадна в ПТП, докато шофирам?“. Има два варианта – или никога да не работим, да не слизаме по стълби и да не припарваме до автомобил, или да направим нужното, за да избегнем описаните ситуации, като ясно осъзнаваме, че все пак те са възможни.

Предполагам, че ще изберете вторият. При инвестирането е същото. Поемаме малко по-висок риск, за да получим и по-голяма доходност и печалба, като си пишем „домашното“ предварително, т.е. натрупваме знания и умения, образоваме се по темата, избираме доказани стратегии и решаваме как бихме реагирали при понижаване на цените на нашите активи (обикновено аз купувам още от тях на по-ниска цена). По този начин намаляваме до минимум вероятността нещо неприятно да ни изненада и увеличаваме драстично шансовете си за успех. Колкото повече опит и знания придобиваме, толкова и рисковете са по-малки за нас. При инвестирането основните заплахи не са от пазара, а от нас самите и нашите действия като реакция на това, което се случва.

Причина №1: Търсим бързи резултати и не сме последователни

Стигнахме и до причина №1 никога да не постигнем финансова свобода и тя неслучайно е на това място. Дори да пренебрегнем някои от предишните, тази я запомнете. Ако трябва да обобщя основните качества и умения на хората, които са постигнали FIRE, то всички те са последователни и търпеливи в преследването на целта си, без да разчитат на бързи резултати.

Аз също осъзнах, че добрите резултати изискват време и не стават от днес за утре. Дори да имаш невероятен късмет и да направиш доходност от хиляди проценти за кратко време (аз съм имал такава), това е само една малка стъпка към голямата цел. А няма човек на света, който да постига такива печалби за дълъг период от време.

За финал ще ви разкажа една история. Уорън Бъфет е един от най-богатите хора в света, а мнозина казват, че е и най-добрият инвеститор. За второто не съм съвсем сигурен. Той е постигнал средна годишна доходност на неговия фонд от около 20%. Дори съседското хлапе има по-добър резултат от него. Жоро има средногодишна доходност от 500% от инвестиции в крипто валути.

Разликата е, че Уорън Бъфет е постигнал тази доходност за последните 70 години, а синът на комшиите за 2 години. Оракулът от Омаха може да не е най-добрият инвеститор, но е най-богатият и най-последователният, който е осъзнал силата на сложната лихва и дългосрочните инвестиции. Пожелавам ви да постигнете неговите резултати след време. Просто ви трябва малко търпение и добри активи. Успех!

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ