5 тренда във финансовия свят, които да следим с повишено внимание през 2021 година

5 тренда във финансовия свят, които да следим с повишено внимание през 2021 година

5 тренда във финансовия свят, които да следим с повишено внимание през 2021 година

Внезапни обрати, сривове и възходи не подминаха и финансовите пазари в годината на двойната криза - здравна и икономическа. Станахме свидетели на най-бързия спад на фондовите пазари в историята, както и на най-бързото възстановяване след това. Два от петте най-лоши дни за борсите също бяха през 2020 година. Всичко това е зад гърба ни и бъдещето изглежда малко по-светло, но дали наистина ще е такова зависи от много фактори. В тази статия ще ви представя трендовете, свързани с моите лични финанси и инвестиции, които ще следя много внимателно през 2021 година.

К-образно възстановяване

По всичко личи, че възстановяването на икономиките след корона кризата ще е К-образно, а не V, L, U или W-образно, както е било след рецесиите в миналото. Това означава, че някои сектори ще растат повече и по-устойчиво, а други ще тръгнат надолу, ще се трансформират или ще изчезнат. Към печелившите сфери спадат тези, свързани с предлагането на по-бързи и по-удобни комуникации, решенията за домашен офис или фитнес, онлайн търговията, интернет сигурността, трансфер на данни и много други.

От другата страна са секторите, за които се очаква следващите поне 3-4 години да са много трудни, защото потребителските и бизнес навици вече се промениха и дори да изчезне Covid-19, те ще продължават да са предпазливи в определени ситуации. Може би, най-голямата трансформация, която беше започнала и преди 2020 година, но кризата я ускори, това е преместването на много работни места от бизнес офисите към такива вкъщи. Компаниите, които строят и отдават под наем офис сгради, както и всички останали дейности, свързани с обслужването на хората в тях, ще трябва да преосмислят бизнес модела си. Сред засегнатите сектори са още ресторантьорството, хотелиерството, нощните клубове, туристическите пътувания, круизните кораби, транспорта и много други.

Инфлация или дефлация

След близо 40 години на намаляващи лихви и ниска инфлация в развитите страни, инвеститорите са приели, че драстично обезценяване на основните валути и покачване на цените на стоките и услугите е почти невъзможно. Въпреки това, количествените улеснения и печатането на пари от централните банки, покачването на цената на златото и други борсови стоки са силни индикатори, че по-висока инфлация предстои.

Отрицателните лихви и стимулирането на икономиката също създават предпоставки за ръст в цените, когато световните икономики започнат да се възстановяват с по-бързи темпове от ковид кризата. В момента основните разходи се правят от правителствата, но в близко бъдеще се очаква бизнесът и домакинствата също да се активизират, а това ще наруши балансът между търсенето и предлагането, което от своя страна ще доведе до по-висока инфлация.

Концентрацията при основните американски индекси

Широкият американски индекс S&P500 направи ръст от над 16% за 2020 година, но това, което се забелязва е концентрацията на топ 5 компании в него. Делът на Apple, Microsoft, Amazon, Facebook и Google е близо 21%, което е най-високото ниво за последните 30 години. Ако изключим Tesla, която се присъедини към S&P500 в края на

миналата година, над 90% от реализираната доходност се пада на споменатите 5 компании. Още по-голяма концентрация се наблюдава при технологичния индекс NASDAQ100, при който първите 6 компании са с близо 45% дял, което също е на рекордни нива.

Тази концентрация може и да носи по-висока доходност (при NASDAQ тя беше близо 44% за 2020 година), но сериозно променя рисковия профил на най-големите борсово търгувани фондове и управлението на риска за дребните инвеститори става по-трудно. Също така, една бъдеща криза в сферата на информационните технологии ще има лавинообразен ефект и ще доведе до огромни загуби за много вложители в ETF-и и взаимни фондове.

Демократизирането на финансите

Кризата от 2020 година ускори внедряването и развитието на много FinTech решения в областта на банковите преводи, инвестирането, застраховането, управлението на личните финанси и много други. Според Statista, използването на мобилни приложения в сферата на финансите се е увеличило с 55% в Япония, с 35% в Южна Корея, с 20% в САЩ и с 15% в Германия.

Друга интересна област от FinTech индустрията е използването на мобилни и интернет базирани приложения за подобряване на финансовата грамотност на служителите, които имаха много повече свободно време през миналата година в сравнение с преди това. Също така, немалко хора имаха финансови проблеми и останаха без доходи в кризата и подобряването на техните знания и умения във финансовата сфера ще им помогнат да управляват по-добре парите си.

С не по-малък интерес ще следя още две сфери от демократизирането на финансите. Първата е лесния и удобен достъп, който дават много мобилни приложения до фондовите борси по света и възможността милиони хора да станат акционери с малки суми в компании като Tesla, Amazon, Apple и други. Този тренд вече променя пазарите по света и всички трябва да се съобразяваме с него. Ще дам само един пример. Миналата седмица само един пост в twitter на Илън Мъск доведе до ръст от 6 350% за няколко дни при акциите на една компания (оказа се, че основателят на Tesla е имал предвид съвсем друго нещо, но фактът си е факт).

Втората е приложението на децентрализираните онлайн валути (като Bitcoin) в паричните и финансовите системи на много страни по света. Според различни статистики, над 80% от централните банки по света имат интерес или вече разработват свои цифрови пари. Очаква се скоро и Facebook да пусне своята онлайн валута Diem. Всичко това ще ускори използването на криптовалутите за разплащания, а не само като спекулативен инструмент.

Българската фондова борса

През тази година ще наблюдавам внимателно това, което се случва на родната ни борса. Още през януари ще има първично публично предлагане на компанията Биодит АД, а очаквам след това и други да я последват. През 2020 година индексът SOFIX постави 10-годишен антирекорд, като доходността му на годишна база беше минус 21.23%. Ако последва западните индекси и българските публични компании започнат да се отърсват от кризата, ниските нива могат да се окажат добър момент за вход.

Не е нужно да казвам, че печалбите и годишната доходност не са гарантирани и миналите резултати не са определящи за бъдещето. Също така, представените инвестиции в тази статия не са препоръка за покупка или продажба на ценни книжа. Аз притежавам някои от тях като индивидуален инвеститор.

Ние живеем в динамични времена и трябва да следим събитията и процесите, които могат да повлияят на нашите лични финанси и инвестиции. Вече не е достатъчно да сложим парите си на депозит в банката и да ги забравим (защото инфлацията бавно, но сигурно ги изяжда при нулевите лихви в момента), а да изберем подходящи инвестиции и правим нужните промени в тях, когато това е необходимо. Успех!

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ