7 признака на YOLO инвеститора

7 признака на YOLO инвеститора

7 признака на YOLO инвеститора

Младите хора, които правят първите си крачки в света на инвестициите и започват да променят „правилата на играта“ (както при случая с акциите на компанията GameStop) са на върха на мейнстрийма. Максимата на по-голямата част от тях е YOLO, което е съкращение от „You Only Live Once“ („Само веднъж се живее“) и означава да правиш вълнуващи неща, дори те да са глупави или опасни. Представям ви 7 признака, по които може да определим дали сме YOLO инвеститори.

Живей за мига?

Аз съм последният човек, който ще сочи с пръст хората, които правят първите си стъпки в света на инвестициите и влагат пари в неща, за които са чули в някоя социална мрежа. Всеки инвеститор е минал по този път и е допуснал немалко грешки. Ако сме млади, нямаме финансови отговорности и „играем“ с малки суми, може да си позволим да поемаме по-високи и необмислени рискове. В добрия случай, ще си вземем уроците още сега и ще натрупаме ценен опит.

Проблемът е, че тази игра може да има лоши последици и да доведе до големи финансови загуби, които да променят живота ни в негативна посока. Има немалко хора, които са си повярвали, че са топ инвеститори като са заложили на една печеливша инвестиция и продължават да го правят с все по-големи суми.

На база на моя личен опит и на наблюденията ми от последните години, може да разпознаем 7 признака, че си имаме работа с YOLO инвеститори или ние сме такива, без да го осъзнаваме. Ето ги и тях:

1. Нямат представа в какво инвестират

Това е основният критерии, по който може да различим инвеститорите авантюристи от хората, които влагат парите си в активи, след като са направили добър анализ и имат солиден финансов план. За YOLO инвеститорите бързината е много по-важна от качеството, защото ако се забавят още малко, могат да изпуснат влака и да трябва да чакат следващия. А това изобщо не е вълнуващо.

2. Купуват главно на база на емоциите

Емоциите може да са ни полезни в много случаи, но не и на финансовите пазари. Инвестирането е инструмент да постигнем целите си и не е нужно да сме като на влакче на ужасите, докато влагаме парите си в различни активи. Ако търсим силни емоции, има много по-добри и по-безопасни начини. Ако инвестираме само на база на някакви предчувствия, по-добре да играем тото или да залагаме на някакви спортни събития. Вероятността за дългосрочна печалба от двете дейности е сходна. За да инвестираме успешно не е нужно да сме професори по финанси, а просто да проявим малко здрав разум.

3. Нямат семейство и финансови отговорности

Много рядко ще срещнем YOLO инвеститори със семейства, а още по-малко с деца. Това е така, защото преди брака или съвместното съжителство, ние не се съобразяваме с никого и може да инвестираме по-рисково и да правим вълнуващи неща с парите си (като това да печелим хиляди лева за няколко дни и след това да ги губим за минути). Когато имаме партньор в живота и деца, за които да отговаряме, заедно управляваме личните си финанси и подобни авантюри могат да завършат с раздяла или развод. Преди няколко месеца имах клиент, който беше загубил над 50,000 лева от търговия с криптовалути и съпругата му го беше изгонила от семейното жилище, за да си „помисли хубаво какво е направил“.

4. Купуват акции или други активи, защото някой говори за тях в социалните мрежи

Социалните мрежи са чудесен източник на информация, за да разберем кой къде е ходил или каква кола си е купил, но не бих ги ползвал за вземане на решение в какво да инвестирам. Това, че някой наш приятел (или известен човек) си е купил криптовалута Х или акции от компания Y, нищо не означава. Причината е, че може да го е направил също на база на пост в социалните мрежи или защото е чул отнякъде, че това е „следващото голямо нещо“. Дори някой известен и успешен инвеститор да говори за даден актив, това не означава, че той си го е купил, а дори да го е направил, може той да не е подходящ за нас и ситуацията, в която се намираме. Аз много рядко си позволявам да споделям в какво инвестирам, защото се приема като препоръка, а това не е така.

5. Нямат идея кога да продадат инвестицията си

Едно от най-важните неща, което трябва да определим преди покупката на дадена инвестиция, е кога ще я продадем. Тук не говоря за точен ден в бъдещето, а какви условия трябва да са налице, за да се разделим с нашия актив. Това може да е печалба от 50%, достигане на определено ниво или да си поставим максималната загуба, която може да си позволим. YOLO инвеститорите много рядко се замислят за продажба и са на принципа „Ще му мисля, когато му дойде времето“. Това може да им изиграе лоша шега и да пропуснат момента, в който да реализират голяма печалба, преди инвестицията да тръгне стремглаво надолу.

6. „Ако бях инвестирал преди време, то сега…“

Това ми е „любимата“ фраза от всеки начинаещ инвеститор, който казва, че ако е инвестирал в еди-кой си актив преди време, сега щял да е милионер. Отдавна разбрах, че на финансовите пазари няма думата „ако“ и печалба се реализира само, когато реално се купи даден актив и се продаде. Всичко останало е в сферата на фантастиката или т.нар. “печалба на книга“.

Още по-изумителен е изводът, който правят повечето YOLO инвеститори след като дадена инвестиция е направила стотици проценти ръст за по-малко от година. Те мислят, че сега е подходящият момент да хванат влака и ще станат милионери само за няколко години. Разбира се, това се случва много рядко и обикновено цената на актива расте още малко и след това тръгва надолу, докато стигне справедливата си цена на база на фундамента.

7. Инвестират всичко в един или няколко актива

Диверсификацията е мръсна дума за всеки уважаващ се YOLO инвеститор и изобщо не е вълнуващо да правиш балансирано портфолио с цел минимизиране на рисковете и добра доходност. Просто избираш няколко компании (или още по-добре една) и влагаш всичките си пари там. Ако имаме късмет, това ще ни донесе невероятни печалби и ще пишат за нас по медиите, а ние с присъщата ни скромност ще заявим, че всичко това е било добре планирано и с премерен риск. Въпреки че шансът описаната история да се случи е минимална, за авантюристите не е опция да инвестират дългосрочно в стабилни активи, защото я няма тръпката.

Всеки може да избира какъв точно инвеститор да е, а останалите трябва да са достатъчно толерантни, за да не го съдят. През различни етапи от моя живот съм имал различни стратегии и мотиви за инвестиране, като в момента съм се фокусирал върху сравнително пасивно портфолио, които ми носи добри и устойчиви резултати. Имам и рискови инвестиции, но съм се постарал да си напиша „домашното“ преди да вложа средства в тях. Успех на всички инвеститори, независимо дали са YOLO или не!

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ