Авторът на „Черният лебед": Стойността на биткойна е нула

Авторът на „Черният лебед: Стойността на биткойна е нула

Авторът на „Черният лебед": Стойността на биткойна е нула

Малко активи във финансовата история са били по-крехки от биткойна. Това се казва в публикувана наскоро доклад на автора на световния бестселър „Черният лебед“ и финансист Насим Талеб, цитирана от Си Ен Би Си.

В доклада „Биткойн, Валути и Неустойчивост“ (Bitcoin, Currencies, and Fragility) Талеб посочва, че дигиталната монета с най-голяма пазарна стойност се е провалила в опитите си да се докаже като „валута без правителство“, хедж срещу инфлацията и дори инвестиция-убежище.

В миналото Талеб изрази позитивно мнение за биткойна и по-специално за потенциала му като инструмент, който да помогне на хората да заобиколят капиталовия контрол на пазарите, които разчитат на тях за управление на валутните им курсове. През 2018 г. той дори го нарече „първата органична валута“ и „застрахователна полица“ срещу държавния контрол над валутите.

В последния си доклад обаче Талеб казва, че стойността на биткойна е „точно нула“, отчасти защото за поддържането му е нужен постоянен интерес.

За разлика от дигиталната валута, „златото и другите благородни метали до голяма степен не изискват подкрепа, не губят позиции с времето и нямат нужда от поддръжка, за да опресняват физическите свойства“, казва той.

Волатилността като ключова характеристика

Създаденият през 2008 г. биткойн винаги е бил известен със своята нестабилност, въпреки че пандемията от COVID-19 е първият случай, в който дигиталната валута се сблъсква с толкова висока волатилност в условията на глобална икономическа криза

Талеб отбеляза, че през март 2020 г. биткойнът се срина повече от фондовия пазар и се възстанови заедно с него „след инжекцията на ликвидност в безпрецедентни мащаби“. „Това е достатъчно доказателство, че биткойнът изобщо не може да се използва като хедж срещу ситемен риск“, коментира Талеб.

По думите му биткойнът реагира на ликвидността и не е ясно какво ще се случи, ако интернет претърпи по-сериозно прекъсване, дори само на регионално ниво, особено ако това се случи по време на финансов колапс.

Той посочи, че биткойнът „поддържа изключително висока волатилност от 60% до 100% през цялото си съществуване“, което означава, че криптовалутата просто не може да измести фиатните валути .

„Хубаво е да имаме поне една истинска валута без правителство. Тази нова валута обаче трябва да бъде по-привлекателна като инструмент за съхранение на стойност, проследяващ максимално точно претеглена кошница със стоки и услуги“, казва Талеб.

Според него хората бъркат успеха на биткойна като дигитална валута с успеха му като спекулативна инвестиция. За да бъде валута, той се нуждае от стабилност и всекидневна използваемост, добавя той.

Към 10:50 часа българско време биткойнът се разменя за 31 985,46 долара, което е спад с 3,53% за последните 24 часа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ