Банките отпуснаха 17% повече нови кредити на бизнеса

Банките отпуснаха 17% повече нови кредити на бизнеса

Банките отпуснаха 17% повече нови кредити на бизнеса

Българските банки са отпуснали нови кредити на бизнеса у нас на обща стойност 12,7 млрд. лв. от началото на годината до края на третото тримесечие. Това е с цели 17% в сравнение със същия период на миналата година, показват изчиследния на Мениджър Нюз на база данни на БНБ.

Тенденцията е свързана с несигурността за икономическата активност и необходимостта да се преструктурират стари задължения на предприятията. Най-големите кредити са били отпускани в месеците март (общо 1,8 млрд. лв.) и юни (1,9 млрд. лв.). Към края на септември лихвите, при които банките са отпускали заеми за нефинансовите предприятия  варират между 3,22% за кредити под 1 млн. евро, усвоени в лева и 2,16% за кредити над 1 млн. евро, договорени в лева.

Интересно е да се отбележи, че се повече от заемите се отпускат в левове. Тази година близо 60% от бизнес кредитите са усвоени в националната валута, докато през първите 9 месеца на 2019 г. този дял беше 44%.

Също така има повишен интерес към заемите в щатски долари – новоотпуснатите заеми в американска валута се  увеличават близо 2,5 пъти. Причината е еднократна сделка през февруари, по време на която е усвоен заем от 70 млн. долара.

Заемите за потребление отбелязват понижаване от 12% на годишна база до 3,9 млрд. лв. Лихвите по потребителските заеми се повишават към края на септември в сравнение с края на август с 0,16 процентни пункта до 7,87%.

Жилищните кредити обаче продължават да растат, макар и не с предишното темпо. За първите 9 месеца банките са отпуснали ипотеки на обща стойност 2,76 млрд. лв. Интересно е да се отбележи, че въпреки кризата нивото на необслужвани кредити при ипотеките се понижава  в сравнение със септември миналата година. Тогава те възлизаха на близо 7% от всички отпуснати жилищни кредити, докато сега този дял е 5,5%. Лихвите по жилищните заеми варират между 2,87% в лева и 3,35% в евро.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ