Българската банка за развитие излезе на загуба от 5,6 млн. лв.

Българската банка за развитие излезе на загуба от 5,6 млн. лв.

Българската банка за развитие излезе на загуба от 5,6 млн. лв.

Българската банка за развитие има спад на финансовия си резултат през първите три месеца на годината, показват отчетните данни, публикувани от БНБ. В периода януари – март 2021 г. държавната банка е генерирала загуба от 5,6 млн. лв. За сравнение през първите три месеца на миналата година тя е била на печалба от над 9 млн. лв., показват данните на БНБ.

"Увеличеният от държавата капитал със 700 млн. лв. е с цел поемане на гаранции към търговските банки, които финансират пострадалите от COVID-кризата български лица и фирми. По тези гаранции ББР очаква загуби, считано от 2020 г., когато програмите стартират. Съгласно Международните стандарти за финансова отчетност първите загуби бяха отчетени през 2020 г., което е причина банката да излезе на загуба за пръв път от 12 години. Максималният размер на очакваните загуби е равен на внесения от държавата чрез увеличение капитал. Това е причината този капитал да не може да се използва за друг вид кредитна дейност извън гаранционните програми за подкрепа на пострадалите от пандемията“, отбелязват от ББР.

През първите три месеца Българската банка за развитие е осчетоводила провизии на стойност над 18 млн. лв., което е с цели 939% повече в сравнение със същия период на миналата година. Провизиите са отчисления от капитала на банката, с които се планира покриването на евентуални загуби по събирането на вече отпуснати кредити.

Междувременно приходите на банката от нейната основна дейност в разглеждания период са нараснали.

Банката е генерирала нетен приход от лихви – тоест, разликата между доходите от лихви, които е генерирала и разходите за лихви, които тя е изплатила – възлизащи на 21,4 млн. лв. Това е с цели 67% повече в сравнение с миналата година, когато нетните приходи от лихви са били 16,8 млн. лв. По този начин общият нетен оперативен доход на банката възлиза на 22,3 млн. лв., което е с цели 39% ръст на годишна база.

Банката отчита ръст на административните си разходи, вкл. разходи за заплати и други. През първите три месеца на 2021 г. финансовата институция е изразходвала над 6 млн. лв. по това перо. За сравнение през миналата година този разход е бил 3,8 млн. лв.

Към края на май т.г. одобрените кредити за физически лица, пострадали от COVID-19, са общо 48 865 на обща стойност 230,2 млн. лв. По програмата за подпомагане на бизнеса ББР е потвърдила 1 729 кредита на обща стойност над 255 млн. лв. Така общо по двете програми одобрените средства са 485 млн. лв. или 69% от предоставения от държавата ресурс, се казва още в официално съобщение на Българската банка за развитие. 

Финансов отчет на ББР към март 2021 г. 
 Млн. лв.Промяна на годишна база
Нетен приход от лихви 21,467%
Нетен приход от такси -0,4-171%
Общо нетен оперативен доход22,339%
Административни разходи6,162%
Провизии18,2939%
Печалба след данъци 5,6-162%

Източник: БНБ

Повечето  банки у нас увеличиха в края на миналата година провизиите си, поради несигурната ситуация с коронакризата и затрудненията на редица бизнеси. Това доведе до понижаване на чистата печалба на банковата система наполовина за 2020 г. През първите три месеца на 2021 г. обаче печалбата на банките у нас отново започна да се увеличава. Те отчетоха печалба от 350 млн. лв. за първото тримесечие от годината, което е с цели 18% повече в сравнение със същия период на 2020 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ