БНБ: Кирил Петков оттегли предложенията си за нови надзорници на Банката за развитие

БНБ: Кирил Петков оттегли предложенията си за нови надзорници на Банката за развитие

БНБ: Кирил Петков оттегли предложенията си за нови надзорници на Банката за развитие

От  Българската народна банка обявиха, че служебният министър на икономиката Кирил Петков е оттеглил искането си за одобрение на нови членове на Надзорния съвет на Българската банка за развитие на 21 май. Към момента предложения за нови членове не са постъпвали за одобрение в БНБ, уточниха в разпространено в късния следобед днес съобщение от Националната банка.

Според съобщението още на 11 май в БНБ са получени искания от Кирил Петков за предварително одобрение за нови членове на надзорния съвет на ББР. Това е ден преди президентът да назначи служебното правителство на Република България. На същата дата са били получени и изисквания във връзка с изпълнение на техните функции и от Стамен Янев, председател на надзорния съвет на ББР, за предварително одобрение за членове на управителния съвет. Въпросните искания обаче са били оттеглени на 21 май 2021 г., добавят още от БНБ.

По информация на бившия депутат от БСП Георги Кадиев обаче БНБ е отказала да разгледа предложенията за нови назначения в Надзорния съвет на ББР, защото таксата за разглеждане на кандидатурите е платена от личната сметка на председателя на сегашния Надзорен съвет (става въпрос за Стамен Янев), а по наредба трябва да бъде платена от самата ББР. „Но другите двама членове на Надзорния съвет са отказали да наредят плащане, ефективно саботирайки собствената си смяна“, написа Кадиев в профила си във фейсбук.

 

По Наредба одобрението от страна на БНБ се дава в срок до 60 дни след получаването на всички необходими документи на кандидатите.

Както ви информирахме по-рано, днес сутринта министър Петков обяви, че е взел решение да уволни досегашните членове на Надзорния съвет на Българската банка за развитие Митко Симеонов и Велина Бурска и предлага на тяхно място Васил Щомов и Валентин Михов. Причината за това е, че през тях е минавало одобрението на кредити на стойност близо 1  млрд. лв. за 8 големи фирми, въпреки че основната цел на банката по устав е да подкрепя малкия и среден бизнес. Като принципал на банката министърът на икономиката нареди кредитите, отпускани от ББР, да са вече с максимална стойност от 5 млн. лв., а не средно 118 млн. лв. както в случая с 8-те компании.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ