БНБ: Въвеждаме еврото без преходен период

БНБ: Въвеждаме еврото без преходен период

БНБ: Въвеждаме еврото без преходен период

Eдинната европейска валута ще замени българския лев без преходен период от началото на 2024 година. Това предвижда приетият днес проект на Национален план за въвеждане на еврото в България, съобщи БНБ.

Това означава, че от ден първи единната европейска валута става официална разплащателна единица на територията на България.

"В продължение на един месец левът и еврото едновременно ще са законно платежно средство в страната", се казва още в съобщението, което означава, че от февруари 2024 г. българският лев ще приключи своята 114-годишна история.

В Националния план за приемане на еврото, приет днес от двамата председателя на Координационния съвет за подготовка за членство в Еврозоната - управителя на БНБ Димитър Радев и министърът на финансите  Асен Василев е записано, че замяната на ще става при настоящия фиксиран курс от 1,95583 лв. за евро.

Планът за въвеждането на еврото е разработен от Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в Еврозоната и при изготвянето му са следвани добрите практики от държавите-членки на еврозоната.

Проектът на Националния план за въвеждането на еврото в Република България ще бъде публикуван за обществено обсъждане преди внасянето му за разглеждане от Министерския съвет.

„В Националния план за въвеждане на еврото в България са описани принципите, институционалната и правно-нормативната рамка за приемане на еврото, както и основните дейности за успешното въвеждане на еврото от 1 януари 2024 г.“, съобщават още от БНБ.

Документът разглежда всички важни оперативни дейности и мерки, които участниците в подготовката за въвеждането на еврото – частният, публичният сектор и гражданите – следва да извършват като част от процеса по въвеждането на еврото. Дефинирани са правилата за преизчисляване на цените и други стойности, обяснени са процедурите за замяна на пари в брой и за конвертиране на левови депозити и заеми с фиксирани и променливи лихвени проценти. Посочени са процедурите за снабдяване и разпространение на евробанкноти и монети, описани са необходимите законодателни промени. Този документ включва и основните принципи и етапи на информационната кампания, насочена към повишаване информираността на българските граждани за начина на замяна на лева с евро, визуалните и защитни характеристики на евробанкнотите и монетите, мерките за защита на потребителите и други важни въпроси, свързани с въвеждането на еврото.

Конкретните задачи, които трябва да се извършат в процеса на подготовка за членство в еврозоната, с конкретните срокове и отговорни за изпълнението институции ще бъдат детайлно разписани впоследствие в План за действие към Националния план за въвеждане на еврото в Република България.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ