Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Чешки милиардер се оказа частният инвеститор в ПИБ
Семейната фондация Valea Foundation, собственост на чешкия милиардер Карел Комарек, е частният инвеститор, който заедно с Българската банка за развитие е участвал в увеличаването на капитала на Първа инвестиционна банка, съобщиха от ПИБ. Той придобива 7,87% от капитала, а ББР - 18,35%. Кой е частният инвеститор стана ясно след сделка на БФБ днес, при която бе извършено прехвърлянето на акции на Първа инвестиционна. Изтъргуваха се 40 049 акции при ръст в цената от 3,1%, което донесе 104 705,74 лева, след което ПИБ обяви, че инвеститорите са заплатили акциите по новата емисия ценни книжа от увеличението на капитала.
„Това е нашата първа портфейлна инвестиция в България. България е перспективна и бързо развиваща се страна – член на Европейския съюз. Fibank, водеща частна банка с български капитал, има огромен потенциал за растеж и по-нататъшна експанзия на продукти и услуги в банковия сектор“, каза г-н Пол Шмид – член на Борда на Valea Foundation.
Карел Комарек притежава Sazka Group, която според Reuters е една от най-големите лотарийни компании в Европа. Името на групата се появи в информация, разпространена от хазартния бос Васил Божков. Според нея Комарек е имал интерес да придобие бизнеса на Божков в България, но управляващите са прогонили чешката компания. През 2018 г. Bloomgerg оценява състоянието на Комарек на 3,3 млрд. долара.
Така ПИБ успешно увеличава своя капитал с 195 млн. лв., като коефициентът на обща капиталова адекватност ще достигне 22,5% от досегашните 19,6%. Изискването за увеличаване на капитала на ПИБ беше поставено пред България от Европейската централна банка, за да бъде изпълнена молбата ни за членство в Европейския банков съюз и съответно за приемането ни във валутния механизъм ERM-II, предшестващ присъединяването към еврозоната. Акциите за увеличаването на капитала бяха емитирани на борсата на цена от 5 лв. (при пазарна цена от около 2,60 лв.) и 70% от тях бяха купени от ББР. Досегашните мажоритари Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев ще имат по 31% дял в банката, вместо досегашните по 42,5% всеки.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Все по-малко хора търсят убежище в Германия
Свят |От КНСБ предлагат друго мерило за доходите на българина
България |Ето как обядът на милиардер във верига за бързо хранене вдигна акциите на няколко компании с 30 процента
Лидерство |Над 450 милиона килограма тикви изгниват по сметищата в САЩ всяка година след Хелоуин
Любопитно |Интернет бе създаден тази седмица през 1969 г. - и веднага се срина
Технологии |Тръмп заплаши Нигерия с военна намеса заради убийства на християни
Свят |Кристин Лагард припомня: Два месеца остават до присъединяването на България към еврозоната
България |Спадащите цени на панелите водят до глобален бум в соларната енергия - с изключение на САЩ
Енергетика |Турски криптоизмамник, осъден на над 11 000 години затвор, е открит мъртъв в килията си тази сутрин
Свят |Зеленски с пакет от мерки за подпомагане на украинците през зимата
Свят |Методът 1-2-48 за борба с бърнаута
Техники за успех |Радев: България и Египет са отворили нова глава в отношенията си
България |Военният министър на САЩ пристига във Виетнам за преговори за военни доставки
Свят |ADVERTORIAL
Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
Коментари
Няма въведени кометари.