Лагард запази паричната политика на ЕЦБ без промяна

Лагард запази паричната политика на ЕЦБ без промяна

Лагард запази паричната политика на ЕЦБ без промяна

Новият президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард обеща днес, че ще наложи свой собствен стил, който вероятно ще е различен от този на предшественика й Марио Драги, предаде Франс прес.

"Ще имам свой собствен стил. Не интерпретирайте прекалено, не изпреварвайте събитията, не правете препратки. Ще съм самата себе си, така че вероятно ще съм различна", заяви тя на първата си пресконференция след заседание по паричната политика на банката. Кристин Лагард ще е първият ръководител на ЕЦБ, който няма икономическо образование, нито опит на централен банкер, отбелязва АФП.

Новата шефка на франкфуртската институция отказа да бъде въвлечена в дебатите между привържениците на мерките в подкрепа на икономическия растеж и тези, които са за по-стриктна парична политика.

"Веднъж завинаги, не съм нито гълъб (традиционно название за първите - бел. АФП), нито сокол" (вторите в дебата), обяви Лагард. "Амбицията ми е да бъда кукумявка, която често се свърза с определена мъдрост", добави тя.

По-рано днес преди началото на пресконференцията тя заяви пред журналисти, че икономическото забавяне в страните, които използват еврото, показва признаци на оттласкване от дъното, съобщи Асошиейтед прес.

ЕЦБ остави днес без промяна лихвите си и програмата за стимулиране на икономиката. Това е първото решение под ръководството на новия президент Кристин Лагард. 

След като банката запази паричната си политика Лагард коментира, че последните икономически показатели като цяло са слаби, но сочат известно стабилизиране в забавянето на икономическия растеж, предаде БТА.

ЕЦБ вече очаква икономиката на валутния съюз да нарасне с 1,1 на сто през 2020 догодина спрямо септемврийската оценка от 1,2 на сто, след което да засили темпа си до 1,4 процента през 2021 година. Това равнище ще се запази и през 2022 година.

Институцията прогнозира, че инфлацията ще се ускори до 1,6 процента през 2022 година, достигайки 1,7 процента през четвъртото тримесечие на съответната година. Така показателят ще се приближи до целевия праг от малко под 2 процента. 

През 2020 година годишната инфлация се очаква да бъде 1,1 на сто, а през 2021 година ще се повиши до 1,4 на сто.

 


 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ