ЕС готова да въведе едностранно дигитален данък, ако няма споразумение със САЩ

ЕС готова да въведе едностранно дигитален данък, ако няма споразумение със САЩ

ЕС готова да въведе едностранно дигитален данък, ако няма споразумение със САЩ

Лидерите на Европейския съюз са готови да потвърдят поетия ангажимент за едностранно данъчно облагане на технологичните гиганти, ако не успеят да договорят международна данъчна рамка със своите партньор, включително администрацията на американския президент Джо Байдън, до средата на тази година.

По време на среща на върха по-късно този месец европейските лидери ще „подчертаят необходимостта от спешни мерки за справяне с данъчните предизвикателства, произтичащи от дигитализацията на икономиката, за да се гарантира справедливо и ефективно данъчно облагане“, се казва в предварителна чернова на общо комюнике, видяна от Блумбърг.

Макар че обещават да работят по „консенсусно решение до средата на 2021 г.“, лидерите ще „потвърдят готовността си да продължат напред, ако не се стигне до глобално решение“, се посочва още в документа.

Изнервени от бавния напредък в преговорите за създаване на международни правила за данъчно облагане на цифровите услуги, няколко европейски страни вече са въвели, или планират да въведат налози върху приходите на компании като Facebook и Google в юрисдикциите в които те оперират. Така нареченият дигитален данък предизвика конфликт между редица европейски страни и администрацията на бившия президент Доналд Тръмп, която заплаши да наложи мита върху вноса на стоки от тези държави като ответна мярка.

Основната цел на дигиталния данък е да обезкуражи технологичните гиганти като Google, Facebook и Amazon да осчетоводяват печалбата си в страни с ниски данъци като Ирландия, вместо в държавите, в които генерират тези печалби.

Предишните за въвеждане на единен дигитален налог в ЕС се провалиха, тъй като приемането на подобна мярка изисква единодушно одобрение от всички 27 държави членки. Някои страни членки настояват, че блокът трябва да даде повече време на глобалните преговори под егидата за Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Миналият месец се появиха и първите признаци за напредък, след като американският финансов министър Джанет Йелън заяви пред колегите си по време на видео заседание на Г-20, че САЩ оттеглят искането си за включване към потенциалния договор на така наречената клауза safe harbor (в превод от английски – безопасно пристанище), която на практика ще позволи на американските компании да не следват новите данъчни правила.

Въпреки усилията на администрацията на Байдън, по темата с дигиталния данък все още съществуват разногласия между САЩ и ЕС. Извън спорната клауза, двете страни са на различно мнение и по въпроса за обхвата на новите данъчни правила и за това как те трябва да бъдат прилагани.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ