Гъвкавият код на отвореното банкиране

Гъвкавият код на отвореното банкиране

Гъвкавият код на отвореното банкиране

Благодарение на отвореното банкиране все повече хора използват новите по-гъвкави и често по-изгодни финансови услуги, предлагани от нарастващия брой финтек компании. Някои от тези услуги например дават възможност всяко едно плащане да бъде закръглено с нагоре, а сумата – да се трупа във фонд за спешни нужди, като по този начин потребителите неусетно спестяват. „Целта е да автоматизираме един процес, който обикновено изисква доста усилия, за да стане навик. Алгоритъмът следи приходите и разходите и оптимизира какъв да е темпът на спестяване“, казва Виктор Трокуде, съосновател на компанията Plum. Според данните на Plum средният потребител ще спести годишно с 1000 паунда повече, отколкото без него, съобщава британското издание Wired.

Други приложения предлагат възможности за по-гъвкаво p2p кредитиране или инвестиране с дребни суми и без такси и комисионни. Creditspring например осигурява безлихвени краткосрочни кредити, а Canopy има инструмент, който създава кредитен рейтинг на живеещите под наем, така че наемодателите да могат да са сигурни, че отдават имота си на коректен партньор. MortgageScore пък анализира приходите и разходите, изготвя анализ, който показва как потребителят трябва да промени финансовите си навици, за да бъде одобрен за ипотека, а след това помага да откриеш най-изгодния жилищен кредит на пазара.  

„Отвореното банкиране позволява потребителите да свържат по сигурен начин традиционните си банкови сметки с доставчици на по-модерни, по-персонално подходящи услуги.  От своя страна компаниите пък получават възможността да анализират финансовите транзакции на своите клиенти, това е положение, в което и двете страни печелят“, коментира Лубиана Мнджи, старши мениджър в технологичната компания за бизнес решения Nesta Challenges, която организира годишен хакатон за финтек разработки Open Up Challenge. „Тази регулация, която е в сила от 2 години, стимулира създаването на нови инструменти, които да помагат на хората във всеки аспект, свързан с техните лични финанси – бюджетиране, инвестиране  и много други, при това по много сигурен начин“, добавя той. Един от най-интересните проекти тази година например е  изкуствен интелект, който предотвратява финансови измами, насочени към хора с деменция.  

 „Нашата услуга би била немислима без отвореното банкиране. То ни позволява да предоставим много пълен анализ както на потребителя, така и на рекламодателя ни“, коментира Ричард Хайес, изпълнителен директор на MortgageScore.

Друг участник в състезанието е Portify, който е насочен към фрилансъри без постоянни гарантирани доходи. „Имаме алгоритъм, който на база данните за транзакциите и финансовите навици на клиента, може да прогнозира какво ще е финансовото му състояние. Ако алгоритъмът изчисли, че след седмица клиентът няма да има достатъчно средства, за да плати сметката си за електричество, автоматично ще потърси на пазара промоционални безлихвени кредити, така че да осигури ликвидност на ниска цена“, обяснява съоснователят Шо Шигухара.

 „Традиционните финансови институции действат бавно и не могат да отговорят на новите нужди на клиентите. Точно това се опитват да променят участниците в Open Up 2020 Challenge, а победителите ще бъдат обявени през октомври“, добавя Манджи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ