Инвестицията на Бъфет в Apple може да се окаже най-добрата в кариерата му

Инвестицията на Бъфет в Apple може да се окаже най-добрата в кариерата му

Инвестицията на Бъфет в Apple може да се окаже най-добрата в кариерата му

Нетипичната инвестиция на Уорън Бъфет в Apple може да се окаже една от най-печелившите в неговата кариера, носейки на неговата компания Berkshire Hathaway повече от 120 млрд. долара на хартия, след като тази седмица технологичният гигант разби пореден рекорд, ставайки първата компания с пазарна капитализация от 3 трлн. долара, предаде Си Ен Би си.

Инвестиционната компания Berkshire Hathaway започна да купува акции на Apple през 2016 г. и до средата на 2018 г. конгломератът натрупа 5% дял в производителя на iPhone, който тогава се оценяваше на 36 млрд. долара. Днес същата тази инвестиция е на стойност 160 млрд. долара заради ралито на акциите на компанията.

„Без съмнение това е една от най-добрите инвестиции, които Berkshire е направила през последното десетилетие“, коментира Джеймс Шанахан, анализатор на Berkshire в Edward Jones

Освен с огромното поскъпване на цената на книжата, инвестицията в Apple се оказа изгодна и от гледна точка на сериозните плащания на дивиденти. Berkshire се радва на редовни дивиденти - средно около 775 милиона долара годишно.

Бъфет е известен със това, че в миналото отбягваше акциите на растежа от технологичния сектор, но през последното десетилетие „Оракулът от Омаха“ започна да променя отношението си към сектора с помощта на неговите инвестиционни мениджъри Тод Комбс и Тед Уешлър. Според изчисленията на InsiderScore.com делът на Berkshire в Apple вече представлява повече от 40% от портфолиото му от акции, Конгломератът е най-големият акционер на Apple, извън на индексните и борсово търгуваните фондове.

Инвеститорът милиардер дори нарича Apple „третият по големина бизнес“ на Berkshire след застрахователните и железопътните активи на компанията. Бъфет по-рано каза, че iPhone е „лепкав“ продукт, който държи хората в екосистемата на компанията.

„Това е може би най-добрият бизнес, който познавам в света“, каза Бъфет в интервю за Си Ен Би си през февруари 2020 г. „Не мисля за Apple като акция. Смятам го за третия ни бизнес“.

През последните години обаче Бъфет е прибрал част от печалбите от инвестицията в Apple. От 2018 г. насам Berkshire постепенно намалява дела си в Apple, като конгломератът прибра 11 милиарда долара през 2020 г. Поради програмите за обратно изкупуване на Apple, които свиха броя на акциите на компанията в обращение, общият дял на Berkshire в технологичната компания всъщност стана по-голям.

„Инвестицията на Berkshire в Apple ярко илюстрира силата на обратното изкупуване на акции“, посочи конгломератът в годишния си отчет за 2020 г. „Въпреки тази продажба Berkshire вече притежава 5,4% от Apple. Това увеличение не ни струва нищо, тъй като Apple непрекъснато изкупуваше акциите си, като по този начин значително свиваше броя, който сега има в обращение“, отбелязват от инвестиционната фирма.

Инвестицията в технологичния гигант изигра решаваща роля за способността на конгломерата да преодолее кризата с COVID-19 през 2020 г., която засегна тежко други стълбове на бизнеса му, включително застраховането и енергията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ