Ant Financial може да събере рекордните 30 млрд. долара при излизането си на борсата

Ant Financial може да събере рекордните 30 млрд. долара при излизането си на борсата

Ant Financial може да събере рекордните 30 млрд. долара при излизането си на борсата

Китайската технологична група Ant Financial, която е най-известна с бранда си за електронни разплащания Alipay, се очаква да събере рекордните 30 млрд. долара при първичното публично предлагане на акции, предаде Би Би Си. Компанията направи заявка да започне да предлага свои акции на борсите в Шанхай и в Хонконг.

По този начин тя ще стане компанията в света с най-голямо първично публично предлагане, след като през миналата година саудитската петролна компания Aramco успя да събере около 29 млрд. долара от фондовите пазари.

Въпреки че не е особено позната на запад, големият интерес към Alipay и съответно – Ant Financial – е оправдан поради  огромното количество парични транзакции, които корпорацията обработва в Китай. Компанията предоставя на клиентите си мобилно приложение, което обработва плащания чрез сканиране на QR код. По този начин се прескача фазата по въвеждане на картови плащания и инсталиране на ПОС-терминали при търговците, която е основен фактор за по-бавното преминаване към безкешово разплащане в по-развитите икономики в Европа и САЩ например. Така заедно с другата голяма китайска компания в бранша - Tencent - Alipay вече обработва разплащания на стойност 28 трлн. долара годишно. Това е повече от сумата, която преминава през двата водещи картови оператора в западния свят – Mastercard и Visa взети заедно. През миналата година само рамките на един ден – Денят на самотните (Singles Day) Alipay е обработила плащания на обща стойност от 38 млрд. долара.  

Ето защо анализаторите считат, че стойността на компанията е около 300 млрд. долара. Към момента китайският аналог на Amazon – Alibaba има 33% дял в Ant Financial.

Прави впечатление, че компанията е избрала да се листне на борси в Азия, а не в САЩ, особено след като американският президент Тръмп води „търговска война“ срещу китайските стоки и услуги в САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ