Австралийски борсов оператор заличи Tesla от списъка с устойчива компания

Австралийски борсов оператор заличи Tesla от списъка с устойчива компания

Австралийски борсов оператор заличи Tesla от списъка с устойчива компания

Австралийския оператор на борсово търгуваните фондове (ETF) Betashare премахна производителя на електрически автомобили Tesla от списъка си на устойчиви компании, предаде „Бизнес инсайдър“

Главният изпълнитeлeн диpeĸтop нa Betashare Лyиc Kpoc заяви пред изданието, че решението е на база на „етични провали“ от страна на компанията на Илон Мъск.

„Tesla определено продължава да бъде лидер по отношение на въглеродните  емисии, но компанията наруши някои от нашите екологични, социални и управленски индикатори, което доведе до нейното премахване“, коментира Крос.

Той разкри, че фондовият оператор, отварящ за фондове на стойност 17,5 млрд. долара, е решил да изостави инвестиция от 60 млн. долара в компанията след три събития, които са нанесли щети върху репутацията на Tesla.

„През май миналата година, по време на пика на пандемията от COVID-19, Tesla реши да отвори фабриката си във  Фpeмoнт, Kaлифopния, пренебрегвайки разпорежданията на местните власти. В резултат на това бе наблюдаван ръст на случаите на заразени с короанвирус“, отбелязва Крос.

Вторият фактор зад решението на Betashare е влиянието на германската фабрика на компанията върху околната среда.

„Немските медии съобщават, че фабриката на Tesla в Бранденбург ще има потребление от около 3,6 млн. кубични метра вода годишно, което е 30% от общия воден капацитет в региона. Някои експерти вярват, че това ще доведе до ограничения върху питейната вода“, пояснява Крос.

Третият фактор е доклад, според които Tesla има връзка с компания, обвинена в принудителен труд.

„През декември 2020 г. НПО-то Tech Transparency Project излезе с твърдение, че Tesla е свързана чрез веригата си за доставки с компанията Lens Technology, срещу която има обвинения за използване на принудителен труд от yйгypcĸoтo и други мюсюлмански малцинствени групи в Китай.“, казва Крос.

„В края на деня това не са неща, с които искаме да правим компромиси“, добавя той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ