Morgan Stanley очаква дефолт по венецуелски за Русия

Morgan Stanley очаква дефолт по венецуелски за Русия

Morgan Stanley очаква дефолт по венецуелски за Русия

Вероятността Русия да продължи плащанията по външния си дълг намалява на bона на понижаващите се цени на дълга, сянката на рецесията и трупащите се финансови ограничения след инвазията в Украйна. Това заявяват от американската банка Morgan Stanley, цитирана от Блумбърг

.„Разглеждаме дефолта като най-вероятен сценарий“, посочва в бележка Саймън Уейвър, ръководител кредитни стратегии за нововъзникващите пазари. „В случай на дефолт, той най-вероятно няма да бъде от нормалния тип, като по-подходящото сравнение е с Венецуела“, добави той.

По думите му фалитът може да настъпи още на 15 април, когато свършва 30-дневния гратисен период по годишните лихвени плащания, които руското правителство дължи по доларови облигации с падеж през 2023 и 2043 г., обяснява той.

От индикативното ценообразуване става ясно, че инвеститорите оценяват облигациите с падеж през 2023 г. на около 29 цента от щатския долар, което според събраните от Блумбърг данни е най-ниското равнище в историята. Изглежда обаче, че няма сключени сделки при това ниво. В дните преди Русия да нахлуе в Украйна миналия месец, дългът се търгуваше над номиналната стойност.

Въпреки че много рядко се случва държавен дълг да падне до едноцифрени нива, Morgan Stanley прогнозира, че руските облигации „могат да се доближат“ до подобно равнище. Единствените скорошни примери за това са Ливан и Венецуела.

Пред повече от четири години южноамериканската страна и нейната петролна компания Petroleos de Venezuela S.A. обявиха дефолт по дълг за общо 60 млрд. долара. Тогава САЩ наложиха санкции, забраняващи търговията с ценните книжа през 2019 г. Сега някои от тези облигации се търгуват за няколко цента от долара.

В понеделник JPMorgan Chase & Co. обяви, че ще премахне руските облигации от своите широко проследявани индекси, което ще изолира допълнително руските активи от глобалните инвеститорите. Доларови облигации на Венецуела също са премахнати от референтните индекси на банката от 2019 г., след като санкциите ограничиха търговията.

По думите на Уейвър ситуацията с Русия е сходна с тази с Венецуела, тъй като тя същи има значителни петролни активи, които могат да влязат в действие едва след премахването на санкциите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ