Москва може да обвърже инвестирането в критпо с тестове за финансова грамотност

Москва може да обвърже инвестирането в критпо с тестове за финансова грамотност

Москва може да обвърже инвестирането в критпо с тестове за финансова грамотност

Министерството на финансите на Русия заяви, че ще вземе предвид предложенията на централната банка на страната за регулацията на криптовалутите, стига те да не противоречат на собствения й подход, предаде Ройтерс.

Двете институции от дълго време защитават противоположни позиции относно регулирането на криптовалути в Русия. Спорът между тях достигна нова връхна точка в петък, след като финансовото министерство внесе законодателни предложения, които противоречат на искането на централната банка за пълна забрана на крипто активите.

През януари Руската централна банка предложи търговията и копаенето на криптовалути да бъдат забранени напълно заради рисковете, които те крият за финансовата стабилност. Министерството на финансите обаче предпочита те да бъдат подложени на строга регулация. Финансовото ведомството иска криптовалутите да могат да бъдат използвани като инвестиционен инструмент, но не и като метод за плащане.

Законодателният проект на Министерството на финансите има за цел да създаде легален пазар за цифрови валути, обясняват оттам.

Едно от предложенията на ведомството е трансакциите, включващи покупка или продажба на криптовалута, да изискват идентификация на клиенти. Този ход може да се отрази негативно на една от най-привлекателните черти на търговията с криптовалутите – анонимността.

Други предложения включват изискване чуждестранни борси за криптовалути да трябва да получават лиценз за операции в Русия, както и въвеждане на тестове за финансова грамотност, които да определя сумите, които да могат да инвестират хората. Гражданите, които преминат успешно тестовете, ще могат да инвестират до 600 000 рубли (7 853 долара) в цифрови валути всяка година, съобщи финансовото министерство. Тези, които се провалят, ще имат инвестиционен лимит от 50 000 рубли годишно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ