Задава ли се "ледена епоха" за възвръщаемостта на инвестициите?

Задава ли се ледена епоха за възвръщаемостта на инвестициите?

Задава ли се "ледена епоха" за възвръщаемостта на инвестициите?

Най-големият суверенен фонд в света предупреди инвеститорите да се подготвят за години на ниска възвращаемост, тъй като високата инфлация се превръща в постоянна черта на глобалната икономика, предаде Файненшъл Таймс

Ръководителят на Norges Bank Investment Management (NBIM) Николай Танген, който е главен изпълнителен директор на петролния фонд на Норвегия в размер от 1,3 трлн. долара, заяви пред изданието, че той е от отбора, защитаващ тезата в дебата за инфлацията, според която високите цени ще се превърнат в продължителен феномен.

В по-голямата част от водещите световни икономики инфлацията е на рекордни нива, като в САЩ индексът на потребителските цени достигна 7% на годишна база през декември -  най-високо ниво от далечния юни 1982 година.

Според Танген инфлацията може да бъде „по-висока от очакваното“, тъй като светът е изправен пред силно търсене и продължаващи проблеми с веригите на доставки.

„Виждаме го навсякъде, на все повече и повече места. Видяхте как IKEA вдигна цените с 9%, как храните поскъпват, а цените на металите, стоките, енергията и газа растат. Виждаме знаци за повишение и при заплатите“, коментира той.

Повечето икономисти попадат в един от два лагера, що се отнася до инфлацията. Едните смятат, че тя е преходен феномен, предизвикан от проблемите с веригите на доставките, съпътстващи рязкото икономическо възстановяване, докато другите са на мнение, че инфлацията е устойчива и старите нива на цените няма да се завърнат.

По думите на Танген има няколко фактори, включително това, че все повече хора пенсионират или напускат работата, които подкрепят виждането, че повишението на цените ще бъде перманентно.

Новата година започна със спадове при акциите и облигациите, които накараха инвеститорите да понижат прогнозите си за основните капиталови пазари.

Според изчисления на инвестиционната група AQR Capital Management традиционният балансиран портфейл, съдържат  60% акции и 40% облигации, ще носи възвръщаемост от едва 2% на година след инфлацията през следващите 5 до 10 години. Този резултат е значително по-нисък от средната възвращаемост от 5%, на която се радваха инвеститорите през последния век.

Мандатът на петролния фонд, управляван от централната банка на Норвегия, включва инвестиции в акции, облигации и недвижими имоти. Миналата година той регистрира четвъртата си най-силна година по възвръщаемост, отчитайки ръст от 14,5%. Той расте стабилно от световната финансова криза от 2008 г. насам, но според Танген този период на висока възвращаемост е към своя край.

„Предстоят ни много по-трудни времена . . . с изключително ниски лихви и много висок фондов пазар и с нарастваща, а на някои и ускоряваща се, инфлация. Можем да видим дълъг период на ниска възвращаемост“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ