Пандемията може да отприщи нова финансова криза

Пандемията може да отприщи нова финансова криза

Пандемията може да отприщи нова финансова криза

Икономическата криза, предизвикана от пандемията от коронавирус, може да отприщи нова финансова криза. Това заяви главният икономист на Световната банка Кармен Райнхарт в интервю за Блумбърг.

„Макар че кризата не започна като финансова, тя постепенно се превръща в голяма икономическа криза, която ще има сериозни финансови последствия. Предстои ни много дълъг път“, коментира Райнхарт.

Поела ролята на главен икономист на СБ през юни, тя е най-известна като съавтор на книгата за световната финансова криза „Този път е различно. Осем века финансови безумия“. Тази книга донесе на нея и колегата и от Харвард Кенет Рогов световна популярност в икономическите среди, като в момента текста се е превърнал в основния  източник на информация за правителствените фалити, рецесии, банкови провали, разпродажби на валути и др.

„Това е война. По време на война правителствата финансират военните си разходи както могат. В момента нуждите от финансиране са големи“, заяви тя в отговор на въпрос дали смята, че мащабните програми за изкупуване на облигациите са безполезни, когато всички го правят.

„Ситуацията, в която се намираме в момента, не е устойчива“, добавя главният икономист на световната банка.

Коментарите на Райнхарт идват, след страните от Г-20 се съгласиха да удължат срока на инициативата за облекчаване на дълга на най-бедните страни поне през първата половина на 2021 г. От Световната банка обаче искаха удължаването да бъде до края на следващата година.

Почти 60% от дължимите от най-бедните страни пари, които трябва да бъдат платени тази година, са заеми от Китай, сочат данните на Световната банка. Пекин е отпуснал много кредити на развиващите страни при непрозрачни условия и по-високи лихви, отколкото правителствата могат да си позволят, заяви през август президентът на финансовата институция  Дейвид Малпас.

Попитана защо Китай не участва в програмата за облекчаване на дълга, Райнхарт заяви, че азиатската страна се придържа към инициативата, но „не изцяло“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ