"Парадайз пейпърс" - разкрития за милиарди на политици в офшорки

Парадайз пейпърс - разкрития за милиарди на политици в офшорки

"Парадайз пейпърс" - разкрития за милиарди на политици в офшорки

Кралица Елизабет ІІ, канадският премиер Джъстин Трюдо и американският президент Доналд Тръмп са част от имената в новото разследване на Международния консорциум за журналистически разследвания (ICIJ),  който разкри „Панамските документи“.

„Парадайз пейпърс“ се появява след 18-месечна работа на 381 журналисти от 96 медии, след които „Зюддойче цайтунг“, „Гардиън“, „Ню Йорк таймс“, Би Би Си.

Консорциумът е проучил 13,4 млн. документа - основно на британската консултантска компания Appleby, регистрирана на Бермудските острови и работеща в още 10 данъчни убежища. Файловете са получени от германския „Зюддойче цайтунг“, която се е обърнала към консорциума. Някои от документите са отпреди 70 години. Вчера бяха публикувани малка част от новите досиета.

Разследваното разкрива сложни данъчни схеми за оптимизация, най-често законни, чрез които е избегнато плащането на милиарди долари данъци.

Сред замесените са около 120 политици, звезди от шоубизнеса като Мадона и Боно, компании като Apple, Facebook и Twitter, спортни звезди.

Appleby, която се представя като една от най-големите адвокатски офшорни кантори, обяви в края на октомври, че очаква публикуването на финансова информация за някои от най-богатите хора на планетата след „инцидент“, свързан с изтичане на информация.

Кралица Елизабет ІІ притежава компанията „Херцогство Лакастър“, която управлява частното й богатство й и е инвестирала 7,5 млн. долара във фонд на Кайманите през 2005 г. Този фонд е инвестирал в друг фонд, който контролира компанията „Брайтхаус“. Тя от своя страна е във фокуса  на скандал във Великобритания, че е продавала на най-бедните домакинства електроуреди и мебели с лихва от 99,9 %, отбелязва „Фигаро“. (По-късно компанията фалира, оставя дългове от над 23 млн. долара и 6000 души без работа.) Във финансовата операция няма нищо незаконно и няма причина да се предполага, че кралицата не плаща данъци, но поставя въпроса дали кралицата трябва да инвестира в офшорки, коментира Би Би Си.

Канадският премиер Трюдо попада в новите данъчни досиета чрез един от близките му приятели – милиардерът Стивън Бронфман, който е събрал над 27 млн. долара за кампанията му за парламентарните избори през 2015. Чрез компанията „Кларидж“ бизнесменът инвестирал на Каймановите острови. Разкритието слага петно върху канадския премиер, който бе обявил борбата с данъчните убежища за свой приоритет.

Американският държавен секретар по търговията Уилбър Рос поддържа все още близки връзки с приближени на руския президент Владимир Путин, въпреки антируските санкции на  САЩ. Търговският министър на Тръмп е запазил участието си в компания за морски превоз на втечнен газ „Навигатор Холдингс“, която работи с петролната компания „Сибур“, обект на американските санкции – акционери в нея са руските олигарси Генадий Тимченко и Леонид Михелсон, както и Кирил Шамалов, зет на Владимир Путин.  По данни на „Ню Йорк Таймс“ Рос е ограничил участието си в компанията, след като поема поста през февруари, но все още контролира 31% от офшорката. Рос е човекът, предотвратил фалита на Тръмп през 1990-те и възнаграден заради това с министерския пост.

Facebook и Twitter също се появяват в „Парадайз пейпърс“, тъй като са получили значителни средства от руски обществени институции, свързани с Владимир Путин чрез съдружник на Джаръд Къшнър – зет на Доналд Тръмп. Юри Милнър, руският магнат, който е направил инвестициите, притежава акции в дружество съвместна собственост с Къшнър, който освен зет е и съветник на американския президент. Тези нови разкрития подхранват още по-силно дебатите за руската намеса в американските президентски избори през 2016 г. и ролята на социалните медии. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ