Помощник на Конте иска ЕЦБ да опрости държавния дълг, натрупан заради пандемията

Помощник на Конте иска ЕЦБ да опрости държавния дълг, натрупан заради пандемията

Помощник на Конте иска ЕЦБ да опрости държавния дълг, натрупан заради пандемията

Европейската централна банка трябва да обмисли възможността за анулиране или задържане завинаги на държавния дълг, който ще закупи по време на настоящата криза, за да помогне на страните да се възстановят и преструктурират. Това заяви в интерввю в Рим Рикардо Фракаро, зам-секретар на италианския кабинет и близък помощник на премиера Джузепе Конте, предаде Блумбъбрг.

„Паричната политика трябва да подкрепя експанзивните фискални мерки на държавите по всеки възможен начин. Това може да включва канцелиране на държавните облигации, придобити по време на кризата, или непрекъснато удължаване на техния падеж“, коментира той.

Италианското искане отразява дълбоката фискална пропаст, в която попадна страната заради мерките за борба с кризата. Италианските проблеми далеч не започнаха с пандемията, като страната търси начин да редуцира високия си държавен дълг и да ускори икономиката си от дълго време. Фракаро също така отбеляза, че прехода на ЕС към зелена енергия ще изисква допълнителни разходи.

Той също така предложи въвеждането на „зелено правило“, което освобождава публичните разходи за екологични инвестиции  от изчисленията на дефицита.

Призивът на Фракаро за облекчаване на дълга обаче няма да бъде посрещнат с възторг в централата на ЕЦБ във Франкфурт. Представителите на централната банка многократно са казвали, че трябва да бъде спазвано европейското законодателство, което забранява подобно парично финансиране.

„Аз дори не си задавам подобен въпрос. Нещата са прости. Всяка мярка в подобна насока би била нарушение на закона“, заяви миналата седмица председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард в отговор на въпрос, дали обмисля подобно опростяване на дълга. Италианският финансов министър Роберто Гуалтиери също отхвърли идеята.

Фракаро казва, че ЕЦБ може да може да отдели част от Договора, който я задължава да подкрепя общите икономически политики на ЕС, стига това да не в противоречие на основната й цел да гарантира ценова стабилност. Той добави, че през годините ЕЦБ така и не е успяла да постигне своята целева инфлация от малко под 2%, като пандемията я отдалечава още повече от нея.

„За централната банка е едно да бъде независима от политиците, и друго да вижда накъде върви света. Ецб трябва да помогне на страните да рестартират икономиките си“, коментира той.

Евтини заеми

Италия, чиито държавен дълг най-вероятно ще достигне 160% от брутния вътрешен продукт, след като страната похарчи над 100 млрд. евро за борба с икономически последици от пандемията, вече се възползва от пакета от спешни стимули на ЕЦБ.

Програма за извънредни пандемични покупки (PEPP) е насочена към най-тежко засегнатите държави. В момента Италия може да взема заеми за 10 години при лихвен процент от около 0,6% - по-нисък, от този, при който САЩ получава заеми.

Програмата обаче е временна и е свързана само с „кризисната фаза“ на пандемията, което ще рече, че рано или късно инвестиционният натиск върху страната отново ще се засили.

„Италия може да бъде изложена на спекулативни инвестиции без покупки от ЕЦБ. Централната банка винаги трябва да гарантира финансова стабилност“, коментира Фракаро

„ЕЦБ няма проблем с дълга - тя може да печата пари, докато си иска. Тя може да продължи да купува държавни облигации и да позволи на страните членки да инвестират, предпазвайки ги от пазара“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ