Прогноза: БВП в България може да скочи до 5%, ако държавата реши да харчи повече пари

Прогноза: БВП в България може да скочи до 5%, ако държавата реши да харчи повече пари

Прогноза: БВП в България може да скочи до 5%, ако държавата реши да харчи повече пари

Растежът на икономиката на България през тази година може да се повиши до 5 процента, ако държавата реши да харчи повече пари, каза пред журналисти във Виена Любомир Митов, главен икономист на (UniCredit) Уникредит за Югоизточна Европа. Той се включи в работа на финансовия форум "Юромъни" ("Euromoney"), който се провежда в австрийската столица.

Икономическият растеж на България през идните две години зависи от това какво ще стане с изпълнението на бюджета през тази година, каза Митов. През 2016 година държавата събра много пари, които не се похарчиха. Бюджетът е отнел поне 2% от икономическия растеж за 2016 година, защото тези пари са събрани от данъци и не са изхарчени, уточни той.

Има две стратегии за развитие на икономиката на България през идните две години. Да се изчака една година и да се види, че тази събираемост е устойчива, а другата е новото правителство да реши да харчи събраните пари. Ние прогнозираме 3,6 на сто растеж за 2017 година, но той спокойно може да бъде 4,5 - 5%, ако държавата реши да харчи, а не да пести пари. За 2018 година в Уникредит прогнозираме растеж около 3 - 3,5 на сто при сегашната външна обстановка. Тенденцията обаче е темпът на увеличение на БВП в България да се забавя. Потенциалът на този растеж зависи от състоянието работната сила, производителността на труда и инвестициите. В целия регион обаче има тенденция те да намаляват и растежът на БВП ще се върне към темпове от 2 процента годишно след 5-6 години.

В страната трябва да се направят много институционални реформи, каза Митов . В момента България има неефективна държавна администрация, корупция, ирационална съдебна система, един куп регулации за бизнеса, които само пълнят джобовете на чиновниците. Това са все неща, които лесно се решават стига да има политическа воля, каза Митов. Големите проблеми пред страната са и застаряването и пенсионната реформа, подчерта той. Ако не спре плащането на осигуровките за полиция и армия от бюджета след няколко години във фискалната ни политика ще има несигурност, добави той.

„Сегашното равнище на лихвените проценти на централните банки не е обосновано от гледна точка на някакви макроикономически показатели. Това е опит на централните банки да вдъхнат живот на икономиката, но има голям спор дали има резултат. Лихвените равнища ще започнат да се повишават - това вече започна в САЩ, а сред година - или малко повече, ще стане и в Европа. Получи че се така, че хората, които имат активи, станаха много по-богати, растеж в икономиката не се забелязва и силно се увеличи желанието за поемане на риск, защото хората с пари търсят доходност. Това обаче, което носи пари сега, е силно рисково”, коментира Митов.

„Ниските лихви работят и против спестители като пенсионни фондове и застрахователни компании. Те не могат да получат доход за да си изпълняват задълженията. Не завиждам на хората, които сега са на 40 години и трупат пари за пенсия”, каза Митов.

„Инфлацията вече се обръща, цените на петрола тръгнаха нагоре. В САЩ, а и в Европа безработицата спада и се увеличава вътрешното търсене. Няма да има скок на инфлацията, но условията за политиката на изключително ниски лихви, са на изчезване. В Европа депозитната лихва на централната банка ще започне да се качва и от отрицателна ще стане нулева и после положителна, а после с нея ще се вдигнат и другите лихви”, добави Любомир Митов.

„При растеж на икономиката увеличението на лихвите не е опасно за потребителите в България. Банките у нас са пълни с пари и проблемът е в отсъствието на търсене на кредитополучателите. Ако икономиката и доходите растат, а безработицата намалява, реалните лихви няма да се променят много. В България увеличението на БВП ще се движи през следващите години от вътрешното потребление. През 2017 година в страната ще има повече инвестиции, в сравнение с миналата. Ще се повиши и износът. Търсенето на ипотеките започна да се ускорява. Лихви по кредитите в България са най-високите в Централна и Източна Европа, има възможност малко да спаднат още, но не много”, подчерта Митов.

„Един от основните рискове за българската икономика е ситуацията в Турция. Ако там се срине икономиката, това ще се отрази и на нашият износ. Шансовете за това не са нулеви”, смята Митов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ