Русия ще прекрати емитирането на държавни облигации до края на 2022 г.

Русия ще прекрати емитирането на държавни облигации до края на 2022 г.

Русия ще прекрати емитирането на държавни облигации до края на 2022 г.

Русия ще прекрати продажбите на държавни ценни книжа през останалата част от годината и ще предприеме съдебни действия, ако санкциите я поставят в ситуация, при която тя не успее да изпълни неизпълненията си по дълга. Това заяви пред в. „Известия“ руският финансов министър Антон Силуанов, предаде Блумбърг.

Коментарът му идва няколко дни, след като рейтинговата агенция S&P Global Ratingsонижи оценката на Русия за плащанията в чуждестранни валути до „селективен дефолт“.

Заплахата от дефолт тегне над Русия от седмици, след като западните страни наложиха редица санкции на страната заради нахлуването й в Украйна.

Правителството в Москва казва, че разполага с нужните средства. за да покрие задълженията си по дълга, и обвинява санкциите за трудностите си при извършване на плащания по облигации. Силуанов каза, че САЩ и други западни се опитват да тласнат Русия към фалит.

„Разбира се, че ще търсим правата си в съда, тъй като сме предприели всички необходими стъпки, за да гарантираме, че инвеститорите ще получат своите плащания“, коментира той пред в. „Известия“. „Няма да е лесен процес, ще трябва много активно да доказваме нашата тези, въпреки всички трудности“, добави финансовият министър.

По думите му сега Русия няма нужда да взема земи на пазарите.

„Не планираме да излизаме нито на вътрешния, нито на външните пазари. Няма смисъл, защото цената на такъв заем би била астрономическа. Що се отнася до излизане на чужди пазари в бъдеще, нека видим как ще се развие ситуацията. Мисля, че това едва ли ще бъде възможно в близкото бъдеще. Ако вземем заем, то ще бъде предимно от местни инвеститори", обясни Силуанов.

Ръководителят на отдела за фиксиран доход в Bank of Singapore Тод Шуберт заяви пред Блумбърг, че в началото на конфликта в Украйна фискалната позиция на Русия е била благоприятна благодарение на ниската задлъжнялост и значителните валутни резерви.

Освен това страната разчита на огромен приток на средства от износа на петрола и газ, като само Европейският съюз плаща по 1 млрд. евро на ден за руска енергия.

„Това дава на правителството гъвкавост да се въздържа от участие на пазарите на публичен дълг в обозримо бъдеще“, коментира Шуберт.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ