Япония е на път да изчерпи номерата на кредитните карти

Япония е на път да изчерпи номерата на кредитните карти

Япония е на път да изчерпи номерата на кредитните карти

Пандемията на коронавирус принуди голяма част от населението окончателно да насочи поглед към онлайн търговията, тъй като тя предлага лесен начин да си купите това, което искате от собствения си дом. Но точно Covid-19 и последвалото глобално ограничение, на които бяхме подложени, генерираха вълна от цифрови транзакции както никога досега. Толкова много, че дори някои държави изпаднаха в затруднение, например, Япония изчерпва номерата на кредитните карти, пише elconfidencial.es.

Япония е една от най-населените страни в света с 126,5 милиона души и е третата по големина икономика в света по обем на БВП. В продължение на няколко десетилетия Япония можеше да се похвали с това, че е една от водещите държави в развитието на новите технологии, като населението й вероятно е един от най-големите потребители на тези продукти в света. И е любопитно, че пандемията не само не е забавила консумацията на стоки, но в много случаи я е увеличила.

Значителното увеличение на онлайн търговията в японската държава доведе до неконтролирано издаване на кредитни карти, от съществено значение за достъп до всякакъв вид покупки онлайн. И въпреки че изглежда трудно да се повярва, многобройните придобивания на този тип финансови елементи от японското население доведоха банките до огромен проблем: изчерпват се номерата на кредитните карти. Според последните официални данни от март 2019 г. общият брой на кредитните карти в Япония е 283 милиона и растат с около 2% всяка година. Ако нарастването на заявките за нови карти следва същия ритъм, се очаква до 2025 г. да се изчерпат възможните комбинации, пише изданието.

Но в допълнение към коронавируса, нова социална ситуация подтикна японците масово да придобиват кредитни карти: награди. Миналата година правителството на Япония реши да пусне нова точкова система за цифрови транзакции с цел прекратяване на прането на пари и начин да се пребори с черния пазар. Така за всяка операция, извършена с кредитна карта вместо в брой, потребителят се възнаграждава с точки, които след това може да използва за получаване на различни награди, пише изданието "The Manichi".

Кредитните карти имат 16 цифри. Има приблизително 280 компании, които отговарят за издаването им, като всички те следват същия модел: първите шест цифри са идентификационният номер на издаващата ги банка и се използват, за да се различава какъв тип карта е, на коя компания принадлежи или държавата, към която принадлежи. Останалите 10 цифри се използват за идентифициране както на собственика на картата, така и на акаунта, към който тя принадлежи. Но през първите месеци на 2020 г. са издадени толкова много карти, че компаниите вече са наясно, че скоро ще им свършат числата за генериране на комбинации.

Ето защо, въпреки че разполагат с милиони комбинации, финансовите институции, опериращи в Япония, срещат проблема, че при този темп на емитиране само за пет години до 2025 г. те биха могли напълно да покрият всички цифри, които имат на разположение. Няколко са решенията, които могат да се вземат при това положение, но изглежда, че най-доброто от тях е увеличаването на броя на комбинациите на картата, което е проблем за Япония.

Преди няколко години тази ситуация вече беше разгледана предвид възможността в определен момент общият брой комбинации да достигне своята граница. Експертите обаче обявиха, че смяната на цялата система от карти ще бъде наистина скъпа, така че беше решено номерата на картите, които бяха отменени в даден момент, да бъдат използвани повторно, вместо да се увеличи номерът на цифрите върху картите. Тази проста промяна, обаче, би означавала голяма реформа на системата във всичките й аспекти, което от своя страна би довело до значителни финансови разходи.

Ако бъде избран вторият вариант (увеличение на цифрите върху кредитните карти от 16 на 20), ще трябва да се анализира дали е необходимо всички 16-цифрени карти да бъдат разменени за други от по 20 цифри или двете системи могат да съществуват съвместно, проучвайки всички правни аспекти на посочената промяна и анализирайки всички елементи на защита срещу измама и фалшифициране. А това е промяна, която според експертите може да струва близо 1 млрд. евро.

Източник: elconfidencial.es 

Превод и редакция: Нели Тодорова 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ