За пръв път 27-те обсъждат бюджета на ЕС след Брекзит

За пръв път 27-те обсъждат бюджета на ЕС след Брекзит

За пръв път 27-те обсъждат бюджета на ЕС след Брекзит

Европейските лидери обсъждат днес за пръв път без Великобритания  бюджета на ЕС след 2020, когато Обединеното кралство ще напусне общността, съобщава Франс пред. Брекзит ще е в центъра на дискусията, въпреки че не е в официалния дневен ред.

В неформалната среща на лидерите ще участва българският премиер Бойко Борисов.

Втората им, особено спорна тема е за бъдещия наследник на Жан-Клод Юнкер начело на Европейската комисия.

Големите планове за укрепването на ЕС ще се сблъскат в трудните въпроси за финансирането и суверенитета, коментира „Фигаро“.

На фона на проблемите през последните години в областта на вътрешната сигурност и мигрантите, ЕС обмисля нови финансови мерки в следващата 7-годишна финансова рамка на общността, която традиционно разделя мненията. По думите на председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск като нови приоритети се открояват пресичането на незаконната миграция, засилването на европейската сигурност и отбрана, както и увеличаването на инвестициите в програмата "Еразъм".

Дискусията се усложнява от факта, че европейският бюджет губи един от основните си донори след Брекзит – приносът на Великобритания е около 10 млрд. годишно.

От днешната неформална среща се очаква политическа дискусия за възможните посоки на развитие без Великобритания.

Основната част от бюджета на ЕС за периода 2014-2020 – около 70%, в момента са предназначени за историческия приоритет на ЕС: политиката на кохезия, чрез който изоставащите членки да догонят напредналите, и общата аграрна политика. Идеята на Комисията за следващия 7-годишен период е да определи приоритетите, а след това да коригира бюджета. Трябва да направим избор, предупреди Брюксел.

Има страни, които не искат да плащат повече, и такива, които не искат да получават по-малко, коментира Юнкер.

Според висш представител на администрацията повече страни-членки са съгласни да увеличат вноските си към европейския бюджет, но има и страни, които са скептични или са твърдо против.

Другата важна тема е как ще изглежда бъдещият европарламент. Броят на държавите-членки намалява, логично е да намалее и броят на депутатите. В поканата си до лидерите  Туск подчертава, че след оттеглянето на Великобритания от ЕС, броят на евродепутатите ще намалее от 751 на 705, отбелязва БНР.

Туск посочва, че останалите освободени места трябва да бъдат запазени като резерви за бъдещи разширявания. По отношение на кандидатурата за председател на Еврокомисията, Туск припомня настояването на Европейския парламент кандидатът да бъде избран между водачите, които ще бъдат номинирани от европейските политически партии. Ще бъде засегната и идеята за създаването на транснационални листи на европейските избори, но чак в контекста на вота през 2024 г.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ