15 души са загинали при атака срещу ООН в Мали

15 души са загинали при атака срещу ООН в Мали

15 души са загинали при атака срещу ООН в Мали

Организацията на обединените нации заяви, че неидентифицирани нападатели са атакували седалището на мироопазващите сили на ООН в северния град Тимбукту, в Мали, убивайки 7 души и ранявайки още 7 души, съобщава Аljazeera.

Убити са 5 малиански охранители и 1 контрактор от Малайзия, работещи за мисията, както и член на Манската жандармерия. 6 нападатели също са били убити от мироопазващи сили на ООН. 

Заместник-говорителят на ООН Фархан Хак заяви по-рано в понеделник, че неидентифицирани въоръжени мъже са нападнали два съседни лагера на ООН в Дуенца в района на Мопти в центъра на Мали, като са убили един малийски войник и един от мироопазващите сили на ООН. Двама от нападателите също са загинали в тези атаки.

Мисията, известна като MINUSMA, заявява че е изпратила и хеликоптери, за да се подсигури централата в Тимбукту.

"Нямам достатъчно думи, за да осъдя този страхлив и отчайващ акт, който се случва няколко часа след терористичната атака в Дуенца", се казва в изявление на Махамат Салех Анадиф, ръководител на MINUSMA. 

Генералният секретар на ООН, Антонио Гутереш, осъди атаките, насочени към мироопазващи сили на ООН и подчерта, че те "могат да представляват военни престъпления съгласно международното право". 

Мали е осмата по големина държава в Африка. Намира се в северозападната част на континента между Алжир, Нигер, Буркина Фасо, Кот д'Ивоар, Гвинея, Сенегал и Мавритания. Бившата френска колония, наречена Френски Судан, се обединява през 1960 г. със Сенегал, за да се превърне във федерацция Мали. В последствие Сенегал се оттегли от федерацията и Суданската република става независима Република Мали.

От началото на 2012 г. страната е разкъсвана от военни конфликти между туареги и ислямистки бунтовници. След военен преврат през 2012 г. в западноафриканската държава въоръжено въстание поема контрола на северната част на Мали. Конфликтът предизвика френска военна интервенция през януари 2013 г. и разгръщането на мироопазваща операция на ООН с 12 хил. души, известна като MINUSMA, няколко месеца по-късно. От началото на мисията през 2013 г. има над 128 смъртни случая на членове на MINUSMA.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ