Културни кодове: Защо и кога се предадохме пред корпоративната „словесна салата“

Културни кодове: Защо и кога се предадохме пред корпоративната „словесна салата“

Културни кодове: Защо и кога се предадохме пред корпоративната „словесна салата“

Непрекъснато ни се налага да "имплементираме", да "пингваме“ съобщения от и за колеги, да "каскадираме" или пък да "ескалираме". Тази салата от думи е безумна - защо тогава служителите просто са вдигнали ръце от нея и са я приели?

Корпоративна Ерин ви приканва "да се фокусирате, пренастроите и придържате към логистиката на клиента". Представяйки се като "мениджър по управленска логистика за Management McManagement", тя е шаржиран образ в TikTok, създадена от актрисата Лиза Бийзли - предназначена да се подиграва с безсмисления корпоративен жаргон.

Като оставим настрана сатирата, "Корпоративна Ерин" представлява съвсем реалния наплив на предизвикващ недоумение бизнес език, популяризиран в области като технологиите, финансите и консултантските услуги. Експертите твърдят, че този жаргон в повечето случаи е безсмислен, независимо дали работещите "циркулират", "кликат два пъти" или "се изкачват нагоре по стълбата". Въпреки това той се е превърнал в основен начин за утвърждаване в корпоративната култура и повечето работещи със знания го използват в офиса, за да са в крак с нея.

Как всички капитулираха пред тази словесна салата и кога тя стана необходима?, пита Лилиан Стоун и търси отговорът на този въпрос в статия за BBC.

От фронтовата линия до фронт офиса

Специфичният за всяка индустрия професионален жаргон винаги есъществувал на някакво ниво. Въпреки че може да звучи коренно различно, голяма част от днешния корпоративен жаргон произхожда от военния свят, казва Леон Прието, учен от Академията по мениджмънт и професор по мениджмънт в Държавния университет в Клейтън, САЩ.

"Корпоративният жаргон се появява като страничен продукт на културната и професионална интеграция на военните ветерани в [американския] бизнес свят след Втората световна война", казва Прието. "Тези ветерани донесоха със себе си не само специализираните си умения, но и военната си лексика. Този език, пропит с дисциплина и стратегическо мислене, намери естествено приложение в корпоративната среда, която бързо се развиваше по време на следвоенния икономически бум."

От тази гледна точка езикът служи, за да "придаде на корпоративната култура същото ниво на прецизност, ефективност и сериозност, както при военните операции", казва Прието. "Термини като "стратегия", "тактика" и "логистика", които първоначално се коренят във военния език, станаха повсеместни в бизнес дискусиите." Той цитира и фразата "ботуши на терен", която първоначално е обозначавала сухопътните сили във военна операция, а сега се отнася за служители, изпълняващи основни оперативни задачи.

В един момент обаче корпоративният език се отклонява от военната прецизност и се насочва към по-безсмислени думи, казва казва Кари Купър, професор по организационна психология и здраве в британското бизнес училище "Алианс Манчестър".

Работниците са се адаптирали към предназначението на много от тези фрази - например знаем, че "ping" означава " послание". Но тъй като служителите са свикнали да разбират офис жаргона и дори разчитат на него, Купър предупреждава, че компаниите използват тези думи, за да направят процесите непрозрачни.

Купър цитира термина "ICE" като един от най-странните примери, които е чувал напоследък. "Оказа се, че това означава "Недоброволно кариерно събитие", казва Купър (на разбираем език - съкращение или уволнение). "Преди това се използваше "загуба на работа", а след това се премина към "съкращаване на персонал". "След това стана "right sizing", защото не ни харесваше негативното. Сега очевидно имаме " ICE"."

Паунско подражание

Тези термини могат да бъдат както озадачаващи, така и нелепи, но също така могат да променят работната среда към по-лошо. Например, направено през 2023 г. проучване показва, че жаргонът може да накара хората да се чувстват изключени. Младите служители могат да се чувстват особено несигурни на работно място, натоварено с жаргон.

И все пак, колкото и дразнещ да е той - и колкото и отпор да се носи из социалните медии, за да се обяви война на жаргона - корпоративното говорене е почти неизбежно през 2024 г. "Хората обичат да го хейтят, но само погледнете канала на McKinsey в Twitter. Той е пълен с този мъгляв жаргон", казва Закария Браун, доцент в Хонконгския университет за наука и технологии, чиито изследвания се фокусират основно върху сигналите за човешкия статус. Но много хора ценят високо тези богати на жаргон компании и папагалстват техния език.

Купър и Браун са единодушни, че популярността на корпоративния жаргон има доста просто обяснение: желанието за придобиване на статут на работното място или "човешкото перчене".

"Да се надуваш като паун е напълно естествено както в света на животните, така и в корпоративния свят. Езикът е един от механизмите за изтъкване - така демонстрираш, че си компетентен и способен", казва той.

"Когато сте на високо ниво в корпоративната хранителна верига, можете да се откажете от статусни атрибути като жаргона", казва Браун. Но ако сте младши служител в компания, в която жаргонът е норма, отказът да участвате в приетата форма на изразяване на статус може да бъде пагубен. "Това е все едно да кажете: "Няма да нося костюм. Ще се появя с къси панталони и тениска."

Пърформънс на професионализма

Корпоративният жаргон представлява интересен пример за динамиката на съвременното работно място. Браун смята, че не е случайно, че употребата му се е разширила през последните години - според него това е естествена последица от безграничните възможности за професионална комуникация.

Въпреки че хората в голяма степен извръщат очи от жаргона, Браун твърди, че често е необходимо да се използва в днешната работна култура. Той смята, че неуспехът да покажете принадлежност, може да има професионални последици, особено за тези, които са в в началото на кариерата си.

"Преди сто години познавах всички в моя град. Щях да измина същия професионален път като родителите си", казва той. Но днешните професионалисти могат да използват електронна поща, LinkedIn и Zoom, за да се свържат с непознати от цял свят за минути. По-широката мрежа означава повече възможности да бъдете оценени - положително или отрицателно - от потенциалните си колеги, твърди той.

"Вече сме усвоили до пълно автоматизиране свойството да преценяваме по най-бързия начин. Правим изводи въз основа на всичко - какво нося като професионалист, как изглежда моето минало в Zoom." За някои жаргонът може да е начин за бързо установяване на авторитет - или на представянето му. "Колкото по-публични сме - казва той, - толкова повече трябва да се представяме.

Купър споделя това мнение, като добавя, че нарастването на жаргона съпътства цялостното увеличаване на професионалната несигурност. "Ако бяхме на [по-оптимистичен] пазар на труда, не мисля, че щяхме да говорим толкова много на този език", казва той. "Нямаше да се налага да прикриваме неща като загуба на работни места, сливания или преструктуриране. Сега хората са притеснени - и в този контекст ще се появи забавен език, за да се опитаме да го прикрием, за да изглежда така, сякаш не е толкова лошо, колкото си мислим. Но е така."

Независимо дали жаргонът се използва, за да се прикрие мрачната ситуация на пазара на труда, или за да се създаде доверие в краен случай, всичко това е просто пърформанс. Независимо дали го обичате, или мразите, щом сигнализирането на статуса е достатъчно добро за животинското царство, то е достатъчно добро и за заседателната зала.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ