Новите тенденции в задържането на таланти: Топ работодатели са инвестирали 5.5 млн. лв. за корпоративни придобивки само за три месеца

Новите тенденции в задържането на таланти: Топ работодатели са инвестирали 5.5 млн. лв. за корпоративни придобивки само за три месеца

Новите тенденции в задържането на таланти: Топ работодатели са инвестирали 5.5 млн. лв. за корпоративни придобивки само за три месеца

Нараства търсенето на гъвкави пакети от допълнителни фирмени придобивки, като все по-голям брой водещи работодатели се стремят да предложат индивидуален подход и свобода на избора за своите служители по отношение на допълнителните възнаграждения. Инвестираната сума от страна на работодателите е 5,5 млн. лв само за второто тримесечие на годината, според данните на единствената у нас платформа за допълнителни придобивки Re:benefit.  

“Сред най-открояващите се тенденции е ръстът в популярността на индивидуалните фирмени придобивки сред служителите у нас, което обяснява нарастващия брой компании, активно търсещи иновативни HR решения за гъвкаво управление и възнаграждения на таланти”, споделят от Re:benefit

Тенденциите в световен мащаб също показват подобна нагласа сред организациите, като ⅔ от тях актуализират политиките си за управление на хора и планират по-голяма свобода и разнообразие от допълнителни възнаграждения,  с цел задържане и мотивиране на служителите.

Най-много инвестиции в здраве и застраховки

Данните на платформата за допълнителни придобивки за периода април - юни т.г. сочат, че най-голяма част от месечните бюджети са изразходвани за продукти и услуги от категория “Застраховки”, а най-голям брой придобивки са избрани от категория “Здраве”. Сред другите най-популярни опции се задържат “Спорт” и “Ваучери за храна”, предпочетени от сходен брой служители спрямо първото тримесечие на годината. 

50 000 лева за благотворителност и засилен интерес към по-нестандартни категории

Близо 2500 души са избрали да направят дарения през платформата само за предходните 3 месеца, като дарената сума достига 50 000 лв. Това е само една от по-нестандартните категории, в които служителите инвестират  бюджета си за придобивки. Отчита се и ръст на избиращите придобивки в категориите “Култура и развлечения”, “Онлайн пазаруване”, “Грижа за дома и семейството или домашния любимец”, “Ваучери за преживявания” и др. Свободният достъп до нетрадиционни придобивки  не само добавя стойност към  корпоративния имидж на организациите, но и подобрява тяхното позициониране като топ работодател на пазара на труда.

Все по-гъвкав избор на придобивки според пола и възрастта на служителите

Статистиката показва, че служителите не променят избора си, спрямо пола им, за най-предпочитани придобивки - “Здраве”, “Спорт”, “Ваучери за храна”. Мъжете са по-активни в избора на по-нетрадиционни фирмени придобивки, като  „Благотворителност“, „Застраховки“ и „Подаръци и преживявания“.

Спрямо критерия за възраст, се наблюдава най-силен интерес от всички групи към здравните услуги, а категория „Транспорт“ е силно приоритетна за 31–40-годишните, вероятно в резултат от забързания им и активен начин на живот. 

“Наблюденията ни сочат, че все по-често използващите Re:benefit адаптират придобивките си според своите нужди и потребности. В платформата вече имаме над 11,000 активни потребители и над 120 различни придобивки , като се стремим броят им непрекъснато да расте. Смятаме, че и в следващите месеци интересът към по-нетрадиционни придобивки сред служителите ще продължи да нараства за сметка на стандартните от типа на ваучери за храна или допълнително здравно осигуряване” - коментира Георги Георгиев, съосновател на Re:benefit.

Източник: Re:benefit, специално за Мениджър Нюз

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ