По-добре избягвайте тези 7 възможности за "лесна" кариера

По-добре избягвайте тези 7 възможности за лесна кариера

По-добре избягвайте тези 7 възможности за "лесна" кариера

Откакто социалните мрежи и смартфоните приковаха вниманието и провокират въображението на над 1 млрд. души, възникна същински наплив към нови видове професии, които преди преди години не съществуваха. Те са свързани с възхода на технологиите.

Множеството на тези, които направиха и продължават да правят бизнес от социалните мрежи се разраства главоломно. С увеличаването на предлагането на услуги в тях, като създаването на страници и маркетинг, печалбитеобаче намаляват, доходите също. Това отбелязва в сайта си американското списание Entrepreneur. Освен това мнозина по света отговориха на така появилия се сред обществата глад за консултиране - хиляди хора пожелаха да заплащат за да ги консултират как... да са по-щастливи, да живеят по-добре, да са по-продуктивни на работа...

В тази връзка, на някои им бяха нужни само един онлайн курс, сертификат, участие в чуждестранен семинар, издадена книга по темата за самоусъвършенстването и уабсайт, за да се провъзгласят за "най-добрия", "награждаван с" Х на брой призове, "най-продаван" автор, "експерт" и "гуру" в областта на... 

Ако искате да създадете за себе си устойчиво бъдеще, не се заблуждавайте че то е възможно без тежък труд и упорито четене и учене. По-добре избягвайте насочването към следните видове кариера, според сп. Entrepreneur: 

Коуч. Днес има изобилие от предлагащи се специалисти в тази област за почти всички - от лидерство, през засилване на собствените възможности и представяне, до кариерата, фитнеса, баланса между работата и личния живот, щастието и разбира се, живота като цяло. Има дори коучове, които учат хората как да станат такива. Болшинството от тези хора имат три общи неща: сертификат, малко реален опит и несигурен бизнес. Бъдете консултант, но не само това, трябва да умеете добре и нещо друго. 

Лектор в областта на емоционалната интелигентност. Все пак, няма научно доказана връзка между успеха в работата и емоционалният коефициент (EQ). Ако емоционалната интелигентност беше единственото изискване за бизнес лидерство, Бил Гейтс, Стив Джобс, Марк Зукърбърг, Лари Пейдж, Марк Кюбан и Доналд Тръмп не биха постигнали толкова много. Освен това тестовете за измерването й са лесни за отиграване (което не е смешно). 

Работа в индустрията на нашумелия бързо растящ бизнес. Да караш автомобил на Uber, да си наемеш стая в Airbnb, да си продаващ използваните неща в eBay и други сайтове или да създаваш големи количества онлайн съдържание за малко пари не са добри залози за дълосрочното бъдеще, дори да са модерни дейности. 

Консултиране на поколението Y. Да, наистина те са много по-центрирани в себе си и просветени. Но винаги по-младите са смятани едновременно за по-големи егоисти и за по-информирани. Освен това водещи световни компании като Google, Facebook, LinkedIn, Salesforce имат служители на средна възраст от 28-30 години. Те изглежда нямат особени проблеми да мотивират своето поколение Y да се представя добре. 

Консултант по ангажиране на служителите. "Галъп" в Щатите върши чудесна работа като прревръща изследванията по тази тема в една таблица за попълване с отметки за всеки HR мениджър. Всъщност ангажираността на служителите е удовлетворение на служителите 2.0. Най-успешите бизнеси на света нямат нужда от HR-и, които да увеличават мотивацията, те знаят че трябва да създават работни култури, в които хората са най-голямата ценност. 

Самоиздателска дейност. Като че ли всеки днес твърди, че е издал най-продаваната за периода Х книга. Освен това авторите, на които вече е било издадено нещо, могат да се опитат самоиздаване на друго, но за аматьорите е трудна задача. 

Автор на онлайн съдържание с маркетингова цел (content marketing). Интернет е толкова препълнен с блогове, публикации, туит съобщения, споделяния и видеоклипове, че възвръщаемостта от инвестицията в съдържание в социалните мрежи е твърде малка за фирмите. Освен това стотиците хиляди последователи във Facebook, Twitter и LinkedIn понякога нямат значение за бизнес резултатите. Има и друга мода хората да стават "експерти в областта на персоналния онлайн брандинг". Помислете също доколко устойчиво е това. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ