Какво знаем за касиса?

Какво знаем за касиса?

Какво знаем за касиса?

Виждали ли сте касис? Това е храстче с височина около 1 метър, което се среща предимно в Централна и Северна Европа, както и в Северна Азия. Цветчетата му са дребни и зеленикави и на тяхно място се появяват и дребните черни плодчета под формата на малки гроздчета. Познато е още като черно френско грозде, но с по-едри плодчета.

Всъщност най-разпространените и популярни видове, според техните цветова, са точни три: бяло (Ribes niveum), червено (Ribes rubrum) и черно френско грозде (Ribes nigrum или касис). Някои от сортовете се срещат и у нас, а при подходящи условия стават и лесни за гледане в градината.

Плодът на касиса има висока концентрация на:

  • антоцианини
  • полифенолни вещества
  • антиоксиданти
  • гама-линоленова киселина (GLA)
  • калий
  • магнезий
  • калций
  • витамини от групата В
  • огромно количество витамин C

Високото съдъжание на витамин C се запазва, дори след обработка на плодовете. А те могат да се превърнат в сладки сиропи и сокове, в ароматни вино, в естествен хранителен оветител, в конфитюри и сладка. 

Касисът намира широко приложение в народната медицина. Той се използва срещу диабет, рак, сърдечни заболявания, бъбречна недостатъчност, задържане на течности и т.н. Сокът от касис има силно имунистомулиращо действие.

Касисът се консумира суров, веднага, след като се обере от храста. Може да се замрази или изсуши, за да се използва като добавка към десерти и чайове. Може да се превърне в сладко, което освен много вкусно, ще бъде и пълно с витамини. Може да берете и листата му, с които също да си приготвяте богати на витамини чайове, комбинирайки ги с други ароматни и полезни билки. Можете и да изсушите листата от касис и да ги запазите за зимата. Полезни са за сърцето, бъбреците и нервната система.

Изобщо каксиса е едно слабо известно, но изключително полезно растение с най-висока концетрация на витамини, сред всички плодове. Той се използва за борба с различни заболявания, включително инфекции, артритни възпаления, проблеми с нощно виждане. Освен огромен количеството на витамин С (над 300% от необходимата дневна дажба на възрастен човек), те също съдържат пантотенова киселина (витамин В5), пиридоксин (витамин В6) и тиамин (витамин В1). Важен минерал, който съдържат плодовете на касиса е желязото. Съдържа още мед, калций, фосфор, манган, магнезий и калий. Антоцианините са едно от съединенията, които правят касиса уникално мощен. Съдържанието на антиоксиданти и флавоноиди като бета-каротин, зеаксантин и криптоксантин спомага за намаляването на риска от развитието на някои видове рак, както и срещу неврологични заболявания. Забавя процеса на стареене и се бори с възпаленията. 

Плодовете на касиса са доста кисели, така че те се нуждаят от малко подслаждане, но са чудесен избор за десерти и дори пикантни сосове.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ