3-те най-големи врагове на финансовия ни успех

3-те най-големи врагове на финансовия ни успех

3-те най-големи врагове на финансовия ни успех

За да живеем добре, трябва да правим няколко основни неща – да изкарваме повече, да оптимизираме разходите си и да инвестираме умно остатъка. Това е. Ако го правим всеки месец в продължение на много години, ще постигнем по-висок стандарт и ще си осигурим достойни старини. Ако наистина е толкова просто, тогава защо всеки не го прави? Защо повечето хора живеят от заплата до заплата и имат малко спестявания, които държат на депозит?

За мен, причината е ясна – въпреки лесния и предвидим път, който трябва да следваме, имаме много врагове, които се опитват да ни отклонят от него. Те се явяват под различна форма и саботират нашия финансов успех. Ето кои са 3-те най-големи врагове, с които трябва да се борим.

Враг №1 Лошите финансови навици

Всеки от нас прави ежедневни неща, които влизат в противоречие с дългосрочните ни финансови цели. Дори да не спират изцяло напредъка ни, тези лоши навици ни забавят и ни отклоняват от предначертания път. Най-често, те се под формата на неща, за които не се замисляме точно колко струват или си мислим, че не може да намалим тези разходи. Кой си мисли как може да намали месечния си разход за енергия с между 10 и 20 лева, само като смени крушките вкъщи с по-ефективни и замени няколко електроуреда? Кой се замисля в хипермаркета, когато посяга към някой замразен полуфабрикат, дали няма да излезе по-евтино и здравословно, ако сами си го приготвим с пресни продукти? А дали има по-качествени неща на по-ниски цени? Може ли да се спестят пари от покупка на продукти, които са на промоция?

Хората, освен храната, която ядат, са и техните навици. Дори не се замисляме от къде са дошли и какво ни струват. А когато решим да прекратим дадено вредно за нас ежедневно действие, идва трудната част. Над 95% от хората се отказват да променят навиците си, още щом се замислят за това. В този случай, не сме виновни ние, а нашият мозък, който не обича изненадите и промените. Трябва наистина някаква много лошо събитие да се случи, за да се замисли човек за своето здраве, финанси или друга област от живота си.

Враг № 2 Грешна перспектива

Хората имаме много умствени настройки, които са ни служили вярно хиляди години до индустриалната революция, но сега те имат нужда от надграждане. Една от тези особености е голям враг на финансовия ни успех, и това е склонността ни да се фокусираме върху краткосрочните цели и резултати, а не върху дългосрочната визия. Придаваме много голяма тежест на нещата, които правим днес или тази седмица, за сметка на тези, които ще ни донесат по-големи успехи в бъдеще.

Хубавото е, че човешкият мозък има тази способност да мисли за по-далечното бъдеще, но от нас зависи дали ще го използваме за това или не. Няма лошо да живееш добре тук и сега, но дори животните събират храна и запаси за зимата. Ако се фокусираме прекалено върху сегашното ни положение, дори няма да помислим за образованието на нашите деца или за годините, в които вече няма да можем или да искаме да работим активно.

Нека помислим каква част от нашите доходи отиват за неща, които няма да имат значение след няколко дни, а да не говорим – за след няколко години. Ако се пренесем 5 години напред в бъдещето, дали тогавашното ни Аз ще одобри покупката? Какво ще ни каже то? Дали все още живее от заплата до заплата, защото предпочита да си купува глезотии, вместо да инвестира в себе си и в бъдещето си?

Времето, като не по-малко ценен ресурс, също попада в тази точка. Как прекарваме дните си – безцелно превъртайки постовете в социалните мрежи или ставаме все по-добра версия на себе си? Представете си, че имате цели 3 месеца само за вас, без никакви ангажименти. Какво ще направите? Ще научите нов език? Ще развиете ново умение? Ще промените света? Всъщност, ние всички имаме това време всяка година. То се нарича „свободно“ и е след работа и през почивните дни.

Враг № 3 Липсата на знания

Правилната ментална настройка и добрата перспектива са ключови за финансовия ни успех, но без конкретни знания, нещата няма да се получат. Много често ми се случва хората да са осъзнали какъв проблем имат с личните си финанси, но толкова да се фокусирали върху самия казус, че не виждат как да го решат. Обикновено, има едно или две прости неща, които трябва да се направят и всичко ще се реши.

Звучи просто, но не е толкова лесно да се направи. Когато погледна финансовата ситуация на друг човек, ми се иска веднага да му кажа, че аз или някой от другите мои клиенти е имал същите затруднения и те са се решили с действие А или Б. Въпреки това не го правя, защото ще е безотговорно и предложението ми веднага ще се отхвърли (никой не иска да си признае, че проблемът му не е толкова голям, колкото изглежда).

Също така, може да се окаже, че нещата са различни, когато навлезем в дълбочина. В такива ситуации, предпочитам да дам възможност на човека сам да си помогне и да си реши дилемата, като аз само му помагам в процеса и му давам нужните инструменти, за да успее.

Управлението на личните финанси и умното инвестиране не са сложна наука, а съдържат няколко основополагащи принципи, които имат различни модификации. Ако отделим време да ги научим и да погледнем голямата картина на икономиката, нашите проблеми ще ни се сторят не толкова трудни за решаване.

Това бяха 3-те най-големи врагове на финансовия ни успех. Те ще се опитат по най-различни начини да ни забавят или да ни отклонят от нашия път. Никой не е казал, че ще е лесно. Но си струва, защото ставаме по-силни и по-успешни (а и по-богати) след всяка битка с нашите финансови врагове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ