5 финансови капана, когато живеем сами

5 финансови капана, когато живеем сами

5 финансови капана, когато живеем сами

Независимо от нашата възраст, пол или социално положение, да живеем сами и да се грижим самостоятелно за управлението на нашите лични финанси, освен доста предимства, може да ни донесе и много разочарования и непредвидени ситуации. Ако се отделим от родителите ни или се разделим с нашата половинка, трябва да променим и навиците ни, свързани с парите, за да не влошим финансовото ни здраве. В тази статия ще ви представя 5 грешки, които да не допускаме, ако живеем сами и трябва да се грижим самостоятелно за нашите финанси.

1. (НЕ) съставяне на месечен бюджет

По-голяма част от българите не си записват приходите и разходите, което е основата на доброто управление на личните финанси. Има доста хора, които се опитват да запомнят по-големите харчове. Дълги години и аз нямах месечен бюджет и всички сметки се случваха в главата ми. Когато за пръв път реших, че е добре да запиша къде отиват парите ми, се оказа, че си спомням за не повече от 40% от тях. Останалите 60% бяха „изчезнали“. Всъщност, това бяха всички онези дребни покупки за кафе, по бира с приятели и други глезотийки, които влошаваха финансовото ми положение и на няколко пъти съм оставал без пари до следващата заплата, като се е налагало да взимам заеми от приятели.

Когато живеем сами, изготвянето на месечен бюджет може да ни се струва като излишно упражнение, защото не се отчитаме пред никого и всички последствия от взетите решения са за нас, но това може да се окаже финансов капан. Представете си, че една компания не знае колко приходи и разходи има за месеца. Тя е много близо до фалита и всяка грешна стъпка може да я тласне към пропастта. Това важи и за личните ни финанси.

2. Харчим прекалено много без да го осъзнаваме

Освен че не съставят месечен бюджет, импулсивните покупки са друга грешка, която допускат хората, живеещи сами. Това е тенденция, която забелязвам през последните години. Оправданието е „Аз трябва да се грижа само за себе си и за никой друг“, а липсата на партньор или родители, пред които не трябва да се дават „обяснения“ води до много необмислени разходи, които могат да навредят на финансите ни.

В тези ситуации приятелите ни и контактите в социалните мрежи стават модел за подражание, без да се замисляме, че те са в различно житейско положение, имат различни цели и доходи. Това важи и за хората, които живеят в по-големи домакинства, но не толкова, защото има други хора, които да участват при взимането на решения за разпределение на разходите. За да се предпазим от този финансов капан, може да определим колко често да излизаме с приятели, какво може да си позволим да купуваме и какво – не.3. Пренебрегване на защитата.

Когато живеем сами, нуждата да защитим нашето здраве се увеличава. В случай на злополука или болест, при по-големите домакинства може да се разчита на останалите членове да компенсират намаления доход и извънредните разходи. Например, ако в семейството на единия партньор се налага да се подложи на скъпа операция и на последващо възстановяване, другият може да поеме месечните разходи за този период.

В застраховането има термин „финансово зависими хора“, който описва членовете на едно домакинство, които разчитат на дохода на някой друг. Обикновено, това са непълнолетните деца, които не могат да се издържат сами. Когато живеем сами, няма нужда да осигуряваме друг човек, ако нещо се случи с нас и спестовна застраховка „Живот“ не е необходима в този случай, но трябва да защитим себе си. Това може да стане със здравна застраховка или допълнителни пакети към други полици, като ползващото лице сме ние самите.

4. (НЕ) планиране на нашите старини.

Това, което съм забелязал от моята практика е, че хората, които живеят сами съвсем забравят за дългосрочното спестяване и осигуряване на техните старини. Тъй като не може да разчитаме изцяло на държавата да се погрижи за нашите „златни години“, а и ако нямаме човек до себе си, с когото заедно да поемем тези отговорности, ние сами трябва да го направим. Не трябва да забравяме, че разходите ни за лекарства и медицински услуги ще се повишават с възрастта, и е добре да помислим за това от сега.

За този финансов капан основните причини са импулсивните покупки, не съставянето на месечен бюджет и максимата „Ще живея както аз си реша!“, за които вече споменах. Те, заедно с желанието да сме непрекъснато с нашите приятели и да се забавляваме с тях, водят до отлагането на плановете за това как да осигурим старините ни.

5. Липса на финансова отчетност

 Обикновено, в домакинството има един човек, който се грижи за финансовите дела и следи за приходите и разходите. Той съставя месечния бюджет, следи за постигането на целите, покупката на финансови продукти и за други важни дела, свързани с парите. Ако това сме ние – няма от какво да се притесняваме, ако се наложи или имаме желание да живеем сами за известен период от време.

Ако някой друг се е грижил за нашите финансови дела, това може да се окаже доста стресиращо. Аз съм работил с няколко дами, които се бяха разделили със съпрузите им и трябваше да се оправят сами с отглеждането на малките им деца. Те се справяха страхотно с домашните им задължения и професионалните задачи, но управлението на личните финанси се оказа най-трудната задача. Причината беше, че техните половинки са се занимавали с това, преди развода.

В тази ситуация препоръчвам да си намерим приятел, който да ни помага с тази дейност. Най-важното е да му имаме доверие и той да има известен опит в управлението на пари. Знам, че темата е деликатна и не всеки е склонен да споделя подробности от финансовия си живот, но един външен независим човек ще е много полезен в този преходен период, за да не настъпи хаос в нашите лични финанси. Може да си правим среща веднъж или два пъти на месец и да обсъждаме как се справяме с месечния бюджет, постигането на нашите цели и как да изберем най-подходящите за нас финансови продукти. Ако нямаме такъв човек, може да се обърнем към независим личен финансов консултант.

Това бяха 5 от най-големите финансови капани, които дебнат хората, живеещи сами. Ако сме достатъчно разумни и ги избегнем, ни очаква светло финансово бъдеще. Това ще ни помогне и когато увеличим членовете на нашето семейство или домакинство.

Сещате ли се за други финансови грешки, които допускат хората, намиращи се в това положение?

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ