5 начина да спестим пари от данъци. При това, напълно законно

5 начина да спестим пари от данъци. При това, напълно законно

5 начина да спестим пари от данъци. При това, напълно законно

Всеки от нас плаща има гражданското задължение да плаща данъци под една или друга форма, но това не означава, че не може да ги намалим по законен начин. До края на 2018 година остават по-малко от 3 месеца и все още може да оптимизираме нашите задължения към държавата. В тази статия ще ви представя 5 начина как да спестим пари от данъци.

 

Физическо или юридическо лице

Въпреки че в момента ставката е еднаква (10%), има огромна разлика между данъчното третиране на физически и юридически лица. Когато работим на трудов договор, данъците върху нашето възнаграждение се удържат от нашия работодател и ние получаваме чистата сума, от която харчим след това. При фирмите логиката е различна. Първо, те получават приходи, след това правят разходи и чак накрая плащат данък върху остатъка. Да не говорим, че при тях има много повече възможности за оптимизиране и намаляване на данъците.

Все пак, има възможности да намалим задълженията си и ако работим на трудов договор. За да го направим, трябва да подадем лично годишната ни данъчна декларация и да приложим необходимите документи към нея. Ако имаме доходи само по трудови договори и не ползваме данъчни облекчения, това се прави от работодателя. Срокът за подаването на декларацията за доходите през 2018 година е 30 април 2019 година, като има допълнителна отстъпка от 5%, ако я подадем и платим данъците си до края на януари следващата година.

  1. Застраховка Живот

Тази застраховка има различни разновидности. При изцяло рисковата застраховка Живот (т.е. нещо като човешко КАСКО), няма сума, която се спестява или инвестира, и не може да ползваме данъчни облекчения. Ако сме избрали да получим част от сумата на падеж, заедно с натрупаната доходност (т.е. при застраховка Живот със спестовен или инвестиционен елемент), може да ползваме всяка година до 10% от нашия годишен осигурителен доход. Това означава, че ако получаваме заплата от 1,000 лева месечно (или 12 хиляди лева на година), то 10% са 1,200 лева и за да ползваме пълния процент на облекчението, месечната вноска по застраховката трябва да е 100 лева (може и да е по-голяма или по-малка, но ефектът за нас ще е по-малък).

В описания случай вместо 1,200 лева данък (12 хиляди x 10%) ще платим 1,080 ((12, 000 – 1,200) x 10%) и ще спестим 120 лева данък на година. Не е много, но защо да губим тези пари, като така или иначе имаме застраховка Живот. Много важно е да се уточни, че това облекчение важи само за личните вноски, а не тези, които прави нашия работодател. За да се ползва, трябва да се прикачат към годишната данъчна декларация застрахователната полица и документ за направените вноски през годината.

  1. Допълнително доброволно здравно осигуряване

Това са познатите ни здравни карти, които преди се наричаха допълнително здравно осигуряване, а сега са здравни застраховки. Те осигуряват главно превенция (прегледи и изследвания) в различни медицински заведения в България, както други покрития като бременност, стоматологична помощ, възстановяване на средства за лекарства и много други. Освен през работодателя ни, може да си направим такава застраховка за себе си и за нашето семейство (трябва да знаем, че цената е по-висока от груповите и не всички покрития са достъпни).

За да ни насърчи, законодателят е предвидил в лимита от 10% по т.1 да се включат и тези продукти. Така, ако имаме месечна вноска от 80 лева по спестовна застраховка Живот, може да се осигуряваме допълнително за 20 лева на месец и да ползваме това данъчно облекчение. Отново ще трябва да приложим към годишната данъчна декларация полицата и документ за направените плащания през годината.

  1. Лични вноски за допълнително пенсионно осигуряване

Други 10% намаление на годишната ни данъчна основа може да ползваме, ако правим лични вноски в някое пенсионно-осигурително дружество в България. Така, общия процент на данъчните облекчения може да нарасне до 20%. За да не стане объркване, това намаление на данъка НЕ важи за втория стълб от пенсионната ни система или т.нар. УПФ (универсални пансионни фондове за всички родени след 1959 години) и ППФ (професионални пенсионни фондове за хората упражняващи по-рискови професии), а само за личните и изцяло доброволни вноски (или т.нар. трети стълб).

Въпреки че има много недостатъци (високи входящи такси, ограничения при инвестиции и други), доброволното пенсионно осигуряване е добър вариант за хора, които имат по-ниска финансова култура и ограничено време да управляват инвестициите си. Когато добавим и възможността за данъчни облекчения, тази възможност не е за пренебрегване.

  1. Дарения

Преди години, когато имахме прогресивна скала за облагане доходите на физическите лица, даренията бяха доста популярни, защото се спестяваха значителни суми от данъци. Това наложи да се направят спешни промени в данъчното законодателство, защото имаше доста злоупотреби с това облекчение. За доходите ни през 2018 година, има няколко възможности да направим дарение и да си намалим задълженията към държавата с него. С до 5% от годишния ни доход може да дарим на различни здравни и лечебни заведения, детски градини, училища, читалища и други.

Ако решим да направим дарение за културата, максимума е 15% на година, а ако то е в полза на Център "Фонд за лечение на деца" и/или "Център за асистирана репродукция” процентът е до 50. Важно е да се отбележи, че общият процент на данъчното облекчение за дарение не трябва да надвишава 65%. Както и в предишните случаи, към годишната данъчна декларация трябва да се приложи документ за направеното дарение.

  1. Инвестиции в европейски финансови инструменти

Последния начин за оптимизиране на данъците е за хората, които инвестират активно. Съгласно Закона за данъците върху доходите на физическите лица, данък от 10% се дължи за всеки доход от сделки с финансови инструменти (акции, взаимни фондове, борсово търгувани фондове и други). За да го платим, трябва да изискаме от нашия инвестиционен посредник справка за печалбите ни (за загубите не дължим нищо) през календарната година и на тази база да изчислим дължимото към държавата. Например, ако сме купили акции за 10,000 лева и сме ги продали за 15,000 лева, дължим данък от 500 лева ((15,000 – 10,000) x10%), независимо дали парите от продажбата са стигнали в нашата банкова сметка или са още в сметката ни на онлайн платформата.

За да си спестим тези данъци, може да инвестираме във финансови инструменти, които се търгуват в някоя страна от ЕС или от Споразумението за Европейското икономическо пространство. Сделките с тези инструменти са необлагаеми по сегашното данъчно законодателство. Разбира се, не всички акции и фондове в САЩ, например, са листнати на борси в Европа, но има много ETF-и взаимни фондове, които са не по-лоши от американските им аналози.

Това бяха 5 начина да намалим данъците си по законен начин за доходите ни през 2018 година. Има и още, които може да открием на сайта на НАП. Ако го направим разумно, може да спестим средства, които да използваме за постигането на нашите цели. Данъчното оптимизиране е един от важните елементи на всеки добър финансов план и не трябва да го пренебрегваме.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ