7-те смъртни гряха на парите

7-те смъртни гряха на парите

7-те смъртни гряха на парите

Библията, освен увлекателен разказ за събития, случили се преди хиляди години, е и източник на много ценни уроци. Според тази мъдра книга всеки, който е живял и един ден на тази земя, има грехове. В римокатолическата църква те са наречени смъртоносни и са 7 на брой: похот, лакомия, алчност, леност, гняв, завист и гордост. Всеки от нас ги е проявявал в някакви ситуации и това ни е донесло, освен всичко друго, и финансови загуби. Как те ни влияят върху нашите финансови решения, ще ви представя в този материал.

ПОХОТ

Когато чуем тази дума, си мислим основно за сексуално желание, но тя означава много повече от това. В основата на похотта е силния копнеж по нещо – секс, любов, пари или власт. Често тази страст може да ни помогне да постигнем големи успехи, но може и да ни навреди, ако:

Купуваме повече, отколкото ни е необходимо. Огромното желание да се покажем, като си купуваме най-модерните и скъпи телефони, коли, бижута или дрехи, може да ни докара сериозни финансови затруднения, особено ако са купени на кредит. Това важи и за жилището ни. При много хора тази страст за пазаруване води до освобождаване на ендорфин и прилив на щастие, което може да доведе от своя страна до пристрастяване. Имам познати, които купуват нови неща просто заради самата тръпка, а след това не ги използват.

Замъглява трезвата ни преценка. Когато изгаряме от желание, ние не мислим разумно. Търговците се възползват от това по най-различни начини. Един от тях е ограничаване на количеството. Когато разберем, че дадено нещо няма да стигне за всички, ние го искаме още повече и сме готови да дадем много повече пари, отколкото струва то.

ЛАКОМИЯ

Лакомията е свързана главно с храната, но всяко прекаляване с нещо е вредно. Това се дължи на липсата на контрол върху тялото и ума ни. Ние ядем повече, отколкото трябва. Пием повече. Харчим повече. Искаме повече. Изхвърляме повече. А всичко това се отразява на нашия джоб.

Купуваме прекалено много храна и напитки. Случва ми се когато не съм в добро настроение или се е случило нещо лошо, да отида до магазина и да си купя вредни храни като чипс, сладолед, сокове и други, които изяждам за кратко време. Или от стремеж да довършвам нещата докрай (не искам да съм човек, който се отказва), изяждам всичко, което съм си сложил в чинията. Да не говорим за седмичното пазаруване, в което напълваме голяма чанта с всякакви продукти. Всичко това води до изхвърляне на храна, което наистина е голям грях. В нашето семейство редуцирахме излишните разходи по няколко начина. Купихме си по-малки чинии, винаги пазаруваме със списък в магазина (но винаги купуваме и нещо извън него) и замразяваме храната, която не може да изядем, като я даряваме след това.

Лакомията вреди на нашето здраве. Ако оставим настрана пилеенето на пари, прекаляването с храна (което само маскира истинския ни проблем) вреди сериозно на нашето здраве. Огромно част от болестите и смъртните случаи у нас са свързани със затлъстяването и прекаляването с алкохол и цигари. Високото кръвно налягане, диабета, високия холестерол и други болести са пряко свързани с липсата ни на мярка. Ако не контролираме този процес, ще се наложи да даваме хиляди левове за прегледи, лекарства или операции. Знам, че богатите трапези са част от нашата народопсихология и ще обидим домакина, ако не изядем всичко, но нека помислим и за нашето здраве в този случай.

АЛЧНОСТ

Във филма от 1987 година „Уол Стрийт“, главният герой Гордън Греко казва, "алчността е добра. Алчността е правилна. Алчността улавя същността на еволюционния дух". И все пак, ако в някой от другите грехове може да намерим и положителни страни, при алчността няма такава. Да притежаваш нещо, заради самото притежание, може да ни донесе и големи финансови загуби.

Да трупаш пари, заради самите пари. Много от вас сигурно си спомнят чичо Скрудж от анимационния филм „Патешки истории“. Той обичаше да се плува в пари, да ги лъска и да ги целува. За разлика от други герои, чичо Скрудж не инвестираше парите си в бизнес или в добри каузи, а просто ги колекционираше. За съжаление, има и реални хора, които действат като известния паток. Те кътат всичко, което изкарат, вкъщи или в банкови депозити. Често, тези пари отиват или в наследниците на този човек или в телефонни измамници. За мен, парите са само средство за постигане на други цели, и те трябва да се движат и работят, а не да почиват. В банковите депозити тези пари не намаляват физически, но тяхната покупателна способност намалява с темпа на инфлацията, а това си е чиста загуба, нали?

Корпоративната алчност. Някои почитатели на Гордън Греко стигат прекалено далеч в разбирането за трупането на богатство по всички възможни начини. Въпреки че наричат служителите си „капитал“, всъщност ние сме разход за компаниите, в които работим. В много случаи, корпоративната социална отговорност се състои само в засаждане на няколко дървета или пари, дадени демонстративно на благотворителна вечеря от собственика на фирмата. От тази алчност губим ние, но и цялото общество, за сметка на шепа хора. Аз съм на принципа, че първо трябва да дадем, преди да искаме. Ако повече предприемачи и собственици на бизнес са на тази вълна, светът ще е едно по-хубаво място за живеене.

ЛЕНОСТ

Този грях е един от най-лошите за мен. Той е свързан с мързела, пасивността, липсата на инициатива, лентяйството, апатия, безразличие и така моделната напоследък дума „демотивация“. Освен, че нищо няма да ни донесе, това поведение ще ни направи по-бедни по много начини.

Губим си времето. След като написах това се замислих дали е толкова лошо да пилеем времето си. Да, лошо е, защото ние имаме само един живот, една частица от вечността, в която трябва да оставим нашата диря в този свят. Ако погледнем глобално на нещата, основната ни мисия е да помогнем на хората да живеят по-добре, да оставим следа от нашето съществуване и да предадем гените си в следващото поколение. Ако не правим нищо по цял ден с оправданието, че някой друг не ни оценява, какво постигаме? Нищо. Кръгла нула ще са и нашите финанси, ако само се опитваме на скатаваме.

Лесното води до посредствени резултати. Ние искаме всичко да ни е бързо, лесно и вкусно. Търсим готовите решения, които не изискват много усилия. Вече не четем книги, а гледаме филмите по тях. Издигаме в култ бързото хранене, бързите резултати, бързото четене. Искаме да отслабнем за една седмица само като изпием едно хапче, а не спазваме диета и не тренираме. Искаме лесно и бързо да станем богати. Ще ви издам една тайна – няма лесен начин към успеха. Всяко спестяване на усилия води до посредствени резултати.

ГНЯВ

Гневът е силна отрицателна емоционална реакция, която може да разклати, както нашето здраве, така и нашите финанси.

Фокусираме се върху грешните неща. Всеки от нас има много причини да е гневен за нещо или на някой. Често сме ядосани и на себе си за пропуснати възможности или грешни решения. Каквато и да е причината, това изгарящо ни чувство няма да ни донесе нищо добро, а само ще изяде нашето време и енергия. В такива моменти вземаме и много лоши решения за нашите пари.

Може да разруши нашата кариера или бизнес. Имаше подобна ситуация във фирмата, в която работих. Един колега толкова се гневеше на компанията и ръководството, че не мислеше трезво и злословеше непрекъснато за тях. Това доведе до неговото уволнение и той доста дълго време стоя без работа, защото се беше разчуло в бранша за поведението му.

ЗАВИСТ

Нека си признаем – всеки от нас е завиждал (благородно или не) на някого, но ако това стане част от нашето ежедневие, ще се превърнем от щастливи хора в обсебени от чуждите постижения и вещи. А, това ще ни се отрази и на финансовото положение.

Помислете си за всички успешни хора – те са различни характери, но повечето от тях са положително настроени към успехите на останалите. Те виждат възможности във взаимоотношенията с другите хора, а на повод за завист. Да, винаги ще има по-богати, по-красиви и по-успешни от нас, но нека това е стимул да даваме 100% от себе си във всяка ситуация и да ставаме по-добра версия на себе си, а не да живеем чужд живот. Завистта само ще ни донесе финансови проблеми, защото ще се опитваме да подражаваме на други хора и да купуваме същите неща, като тях.

ГОРДОСТ

 

Гордостта се свързва с високомерие, суета, превъзходство над останалите. Това е точно обратното на смирението, което се цени в християнството. За този грях съм раздвоен. Като малък ме учеха, че трябва да съм скромен, да не парадирам, и някой ще ме намери и ще ми помогна да успея. Сега знам, че не е така, и се стремя да се гордея с моите знания, умения и постижения. Минах през различни фази, разбира се. Започнах да се идентифицирам с различни модерни марки дрехи, телефони и техника, за да изпъкна. Вече го преодолях и сега се фокусирам върху това, което съм като личност, и не ми трябват външни белези, за да доказвам моя успех.

 

А, кой е твоя грях с парите?

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ