Акциите им са скъпи

Акциите им са скъпи

Акциите им са скъпи

Все по-често срещам хора, които ми казват, че искат да инвестират в европейски или американски акции, но сега те са прекалено скъпи и биха го направили, когато цените паднат значително. Разбирам ги, защото един от най-големите страхове на всеки начинаещ (а и не само) инвеститор е да вложи пари, когато пазарът е на върха си. В тази статия ще ви дам моите аргументи да не се отказвате да инвестирате дори при сегашните пикови нива на борсовите индекси.

Може анализаторите да грешат

Избирането на точния момент да влезем на пазара е почти толкова трудно, колкото и да изберем в кои точно акции да инвестираме нашите пари. Изказванията на различни финансови анализатори за предстоящ спад на пазара или по-голяма криза, задействат чувството ни на страх, че сега не е моментът и ще загубим, ако го направим. Затова нищо не предприемаме и държим парите си в брой с надеждата, че те да познаят и ще „напазаруваме“ евтини акции някой ден. А дали ще имаме смелостта да го направим, когато пазарът върви стремглаво надолу? Трябва да имаме много здрави нерви, за да приложим тази тактика.

По света има много пазарни анализатори, които прогнозират, че небето ще се стовари върху главите ни, ще дойде следващата глобална финансова криза (която ще е по-голяма дори от Голямата депресия и тази от 2008 година, взети заедно) и ни призовават да продаваме всички акции, които притежаваме, да си държим парите в брой и да чакаме те да станат жълти стотинки. И тъй като икономиката и финансовите пазари са циклични, все някой от тези специалисти ще познае. Лошото е, че не знаем точно кой ще е прав и кога ще се случи.

Първите прогнози за срив на пазара започнаха още през 2012 година. Когато индексът S&P500 премина границата от 2,000 пункта (2014 година) се появиха веднага коментари, че акциите в САЩ са надценени, икономиката все още не се е възстановила от кризата, и че ще последва спад. Ако бях послушал тези анализатори, щях да загубя доходност от близо 33% (около 10% на годишна база) от тогава до сега.

След това, в края на 2016 година отново се намериха хора, които твърдяха, че кризата ще дойде през 2017 година. Това не се случи, а моята доходност и на всички инвестирали в американски индекси, беше над 20% за миналата година. И през 2018 година се чуват много гласове за предстоящ спад на фондовите пазари. Ще ги послушате ли?

Парите се стопяват бавно, неусетно дори

Да приемем, че сме се доверили на някой изплашен финансов „гений“ и сме си държим парите в банка през последните 3-4 години. При средни лихви по банковите депозити от 1% на година и официална инфлация между 1.5% и 2% за този период (личната е много по-висока), нашите пари са се обезценили. Като добавим и банковите такси и комисионни, загубата ни е около 3 лева на всеки 100.

Хората са казали, че времето е пари и това важи и за самите финикийски знаци. Колкото по-дълго те спят, толкова ще намалява и тяхната покупателна способност. Ако им създадем работа и ги инвестираме в някой от големите американски или европейски индекси, те ще се увеличават. Няма да открия топлата вода като ви кажа, че средногодишната доходност на S&P500, DJIA и NASDAQ100 е близо 10%. Сигурно знаете и че има една много добра инвестиционна стратегия, която е подходяща и при възходящи, и при низходящи пазари. Тя се нарича осредняване на цената (dollar-cost averaging) и се изразява в инвестирането на една и съща сума всеки месец в избрани активи. Тази стратегия, заедно с факта, че дългосрочният тренд на пазарите е възходящ, ще ни предпази от значителни загуби (или просто ще намали печалбата ни), ако има спад на някоя фондова борса.

Звучи просто и лесно – купи, дръж и всичко ще е наред, но не е така. Повечето инвеститори се пречупват и продават в най-неподходящите моменти, когато пазарът е по-близо до дъното, отколкото до върха. Невероятно трудно е да устоиш и да вземаш трезви решения, когато всички останали хора са изпаднали в паника и правят необмислени действия.

И аз като вас разчитам на факти, а не на празни приказки. За последните 100 години са се случвали много кризи на фондовите пазари (заради цикличността на икономиката и други фактори), като само за последните 20 години преживяхме две големи и няколко по-малки. От Националното бюро за икономически изследвания са направили изследване за всички по-големи спадове (10 на брой) на фондовите пазари в САЩ след 1950 година. При всички тях, дори да сме инвестирали на върха на борсовите индекси, 10 години след това средната доходност за периода е 11.6%. Това означава, че и при най-големите финансови кризи, ние ще си удвоим парите за 10-годишен период, дори да сме имали невероятното нещастие да инвестирали на върха преди движението надолу.

И за финал

Това, което съм написал в тази статия е лично мнение, не ангажирам никого с него и не е препоръка за някакви действия или бездействия от ваша страна. Парите са си ваши, времето също. Да, може да се окажете от онези „късметлии“, които инвестират на върха на пазара и после продават почти на дъното. Не е приятно. Преживял съм го. Започнах да инвестирам на Българска фондова борса в края на 2006 година и вложих доста пари за тогавашните ми възможности през следващите 2 години.

През 2008 година дойде кризата и от голямата печалба преди това, продадох акциите си на загуба около 30% от първоначалните ми инвестиции, което беше почти на дъното на пазара. Това ми смачка самочувствието за доста време. Преодолях го, все пак. Най-ценното от тази загуба бяха уроците, които ми помогнаха да спечеля доста повече пари от тогава. След това, съм правил и други лоши инвестиции или съм уцелил лош момент, но не съм се поддавал на емоциите си и това ми помага да съм по-добър инвеститор.

Надявам се този материал да ви е полезен и да направите следващата стъпка към вашето по-добро финансово бъдеще.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ