Байдън срещу Тръмп - Европа се надява на промяна

Байдън срещу Тръмп - Европа се надява на промяна

Байдън срещу Тръмп - Европа се надява на промяна

Отношенията между САЩ и Европа се влошиха през последните четири години, като представителите на ЕС се надяват напрежението между Брюксел и Вашингтон да утихне след предстоящите на 3 ноември президентски избори, пише Си Ен Би Си.

Трансатлантическият съюз бе подложен на голяма натиск, след като президентът Доналд Тръмп се нанесе в Белия дом през 2017 г. и донесе със себе си конфликти по темите за търговията, отбраната и технологиите.

Въпреки това, в Брюксел се надяват, че ситуацията може да се подобри, ако кандидатът на демократите Джо Байдън спечели президентската надпревара в САЩ.

Президентството на Байдън ще бъде „по-нормално“, казва пред Си Ен Би Си  представител на ЕК, пожелал да запази анонимно. Той също така е казал, че отношенията между ЕС и САЩ вече няма да се свеждат до това „какво е написал президентът в Twitter сутринта". Тръмп често предпочита социалната мрежа пред традиционните методи на дипломация.

Говорейки на събитие в началото на септември, бившият  председател на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер заяви: „Доналд Тръмп не е идиот…, той знае точно какво иска.“

„Ако Тръмп бъде преизбран, не мисля, че той ще бъде по проевропейски настроен през втория си мандат. Не мисля че това ще подобри отношенията ни по начина, на който се надяваме“, каза Юнкер.

Преди администрацията на Тръмп, ЕС често координираше действията си в глобален мащаб със СЩ, особено по време на мандатите на Клинът,  Буш и Обама.

„За Европа най-важният въпрос е дали ще има завръщане към по-спокойна търговска и външна политика, което означава, че за Брюксел президенството на Байдън би било за предпочитане“, коментира пред Си Ен Би Си  Холгер Шмидинг, главен икономист на Berenberg Bank.

Ако обаче се стигне до т. нар. „Синя вълна“, при която демократите печелят контрола върху Белия дом, Сената и Камарата на представителите, няма гаранция, че трансатлантическите отношения ще преминат през 180-градусува трансформация.

„Ако спечели Байдън, той не може да промени американската политика от първия ден, но напрежението няма да бъде толкова голямо“, смята Юнкер.

Тази седмица Goldman Sachs прогнозира, че ако Байдън спечели изборите, той вероятно ще отмени митата, които администрацията на Тръмп наложи върху вноса на редица китайски стоки и ще се въздържи от въвеждането на значителни тарифи върху европейския внос.

Подобен ход би се приел изключително радушно от германските автомобилопроизводители, които не веднъж бяха обект на заплахи за мита от президента Тръмп.

В други области обаче очакванията са, че Байдън ще бъде толкова безкомпромисен, колкото и Тръмп, като например темата за дигиталния данък. „Преговорите под егидата на  Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за пренаписване на правилата на международното облагане ще бъдат не по-малко трудни, отколкото са сега“, заяви представителят на европейската комисия.

Намерението на много правителства на ЕС да въведат нов данък за технологичните гиганти среща силна опозиция от Вашингтон, който твърди, че тази мярка ще засегне най-вече американски компании.

„САЩ ще останат съюзник на ЕС, но е ясно, че при настоящите промени в световен мащаб блокът ще продължи да демонстрира по-категорични позиции в защита на собствените си интереси“, коментира представителят на Брюксел.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ