Митове за инвестирането, в които все още вярваме (а не трябва)

Митове за инвестирането, в които все още вярваме (а не трябва)

Митове за инвестирането, в които все още вярваме (а не трябва)

В почти всяка сфера на човешкия живот има много митове, които ни пречат да видим реалните факти за тях. Инвестирането не прави изключение. До преди няколко години за алтернативите на банковите депозити не се говореше много и те бяха обвити в някаква тайнственост и мистерия. Нещата вече се промениха. Навсякъде около нас има информация за различни активи, в които да инвестираме и да ни носят добра доходност.

За да постигнем дългосрочен успех в тази сфера, трябва много добре да знаем какво е просто мит, и какви са нещата в действителност. В този материал съм синтезирал 7-те най- разпространените мита за инвестирането, които могат да ни струват много скъпо, ако им се доверим на сляпо.

Мит № 1: Много е трудно да започнем

Всъщност, не е така. По-трудно е да започнеш да спестяваш част от дохода си, отколкото да инвестираш. Ако досега сме си купували само пасиви, т.е. неща, които не ни носят никакъв приход (лихвите по банковите депозити не ги броя, защото с тях не можем да си покрием дори инфлацията), инвестирането може да ни изглежда сложно и да не знаем от къде да започнем. Реалността е малко по-различна. Сега е по-лесно от всякога да си купим актив, т.е. да накарате парите ни да работят за нас, а не само ние за тях.

Както всяко нещо, в началото ни трябва малко повече информация за него. Избираме си една инвестиция и се запознаваме с нея, нейните видове и особености. Да вземем една от най-достъпните алтернативи на банковите депозити - взаимни фондове. Избираме си лицензиран инвестиционен посредник и посещаваме неговия сайт. След като се запознаем с условията, които предлага, може да отидем директно в техен офис, за да си изберем конкретен фонд, в който да инвестираме парите си.

Когато се почувстваме по-сигурни в нашите способности за управление на личните ни финанси, може да инвестираме и директно на капиталовите пазари в акции, ETF-и, опции, стоки и много други активи.

Мит № 2: Нужни са ни много пари, за да правим пари

В този мит има много народопсихология. Мечтата на всеки втори българин (освен да отвори малко магазинче) е да има един милион лева, които да държи в банка и да живее от лихвите. По тази причина, много хора си мислят, че трябва да разполагаме с много пари, за да печелим от инвестициите ни. Да, ако очакваме да живеем добре от банков депозит с 1% годишна лихва, ще ни трябват много повече от 1 милион лева, но реалността е съвсем различна. Ако вложим парите си в актив, който ни носи по 15% на година (съвсем постижимо), със силата на сложната лихва, ако внасяме само по 200 лева на месец за 10 години, ще имаме над 52,000 лева. Не е зле, нали?

Това за многото пари е мит и по още една причина. Когато финансовият пазар не беше развит у нас, само малцина богаташи инвестираха на него, а офисите на инвестиционните посредници бяха като среща на „Клуб на милионерите“. Сега, благодарение на технологиите и конкуренцията в сектора, може да си отворим сметка дори с 50 лева.

Мит № 3: Инвестициите са прекалено рискови

Първо, какво означава „прекалено рискови”? Целият ни живот е свързан с рискове, които могат да навредят на нас, на нашето имущество и на нашите пари. Едно от най-рисковите неща в днешно време е да караш кола (особено в България). Това спира ли ни да го правим? Най-вероятно, не. Просто знаем какво правим и сме поели риска, когато се качваме в автомобила.

Така е и при инвестирането. Ние определяме колко риск може да поемем. За мен, има само един начин да разбера дали риска е висок или не – ако спя добре, значи рискът е в границите на разумното, но ако се въртя цяла нощ и не мога да спя – рискът, който съм поел при дадена инвестиция е прекалено висок.

Най-добрият (и доказан във времето) начин да си намалим риска от загуби е дългосрочното инвестиране. Колкото по-рано стартираме и повече години държим даден актив, толкова по-голяма е вероятността за печалба от него. Това се отнася само за инвестициите, които създават стойност (а не са от типа „аз печеля – ти губиш”, както при FOREX търговията, например). Такива активи са акциите, недвижимите имоти, бизнеса и други.

Мит № 4: Обикновеният човек не може да спечели от финансовите пазари

Така е. Военните, китайците, евреите, американците, масоните и големите корпорации са се обединили срещу нас, за да не може да инвестираме и да печелим. Тайните служби ни следят и когато си купим дял от добра компания, те умишлено я фалират или правят така, че финансовите пазари да се сгромолясат. Стига глупости!

Друг мит е, че всички (освен теб, разбира се) притежават вътрешна информация за предстоящи събития, от които могат да спечелят. Ще ти кажа нещо – аз като одитор имах доста „вътрешна” информация, но тя не ми е помогнала да стана милионер.

Защо? Защото щом аз знам нещо, вероятно и много други хора го знаят. А и само във филмите има едно-единствено събитие може да доведе до голямо покачване или спад в цените на акциите на дадена компания. Случва се и собствениците на дадена фирма да не могат да предвидят как ще реагира пазара на дадено събитие.

Няма и тайна на богатите. Ако си мислите, че има някакви инвестиции, за които знаят само богатите и им позволяват да печелят милиони без абсолютно никакъв риск, забравете го. Всеки може да прочете биографиите на милиардерите и да разбере как са станали богати (освен за първия милион, разбира се). Като изключим хората, които са наследили техните богатства, всички останали от списъка на най-богатите хора на планетата, са обикновени хора като теб и мен, нямат магическа пръчка и са постигнали всичко с много труд и усилия. Интернет и другите технологии изравняват силите и всеки човек може да инвестира в каквото реши при прости и прозрачни правила.

Мит № 5: Добрата инвестиция се познава веднага

Много е изкушаващо да инвестираш в нещо, което е направило двуцифрен ръст през последната една или две години. Човешко е. Мнозинството от хората така си избират и пенсионен фонд, застрахователна компания или инвестиционен посредник.

Нещата не са толкова прости, обаче. Добре е един актив да се представя добре в последно време, но само дългосрочните резултати (над 5 или 10 години) могат да ни покажат как стоят нещата в действителност. Много е лесно да се показват добри резултати при възходящ тренд. Тогава всички купуват най-рисковите активи и са с най-висока доходност. Когато се оттегли прилива (т.е. дойде криза) се вижда кой е влязъл в морето без гащи (Уорън Бъфет).

Тогава е вече късно да направим каквото и да е било. Затова, нека избираме внимателно инвестициите си и да отделим нужното време и усилия, за да преценим дали те ще се представят добре и при бичи (растящ), и при мечи (падащ) пазар. Ако става въпрос за колективни схеми, нека прочетем цялата информация за стратегията на портфолио мениджъра при различни пазарни ситуации. Това ще ни предпази от загуби в лоши времена и ще ни донесе големи печалби в добрите.

Мит № 6: Трябва да имам задължително тази инвестиция в портфейла си

За да съм честен, и аз съм имал фаворити сред инвестициите през различните периоди от моя живот под влиянието на различни експерти. И сега има много финансови консултанти, които ни убеждават, че задължително трябва да имаме този или онзи актив в портфейла си. С течение на времето установих, че търсенето на “готови” отговори не е печеливша стратегия. Всеки от нас знае най-добре какво кой е най-подходящият инструмент за ситуацията, в която се намира.

Ще ви дам един пример. На един от първите ми клиенти му разказах в какви активи може да инвестира и че е хубаво една част от спестяванията му да са в инструмента с най-висока средногодишна доходност за последните над 100 години, а именно акциите на големи американски компании (пряко или чрез ETF). Клиентът обаче ми заяви, че не би вложил и лев в нещо, което не може да “пипне”. Когато се задълбочихме в темата се оказа, че единствения актив, в който би инвестирал спестяванията си са недвижимите имоти.

Причината е, че в неговото семейство те са символ на сигурност и на добри печалби, освен това имат висока материална стойност, т.е. в имотите са вложени реални материали (тухли, цимент, желязо), които не могат да се обезценят толкова бързо и на практика не може да загубиш цялата си инвестиция.

Другото, което привличаше моя клиент към недвижимите имоти беше контрола върху тях и защитата от инфлация – семейството му беше преживяло тежко хиперинфлацията от 1996 година и единственото нещо, което ги е хранило през този период бил наемът от малко магазинче, които те повишавали с вдигането на цените.

И така, изградихме цялата му инвестиционна стратегия около инвестициите в недвижими имоти и земеделска земя. За последните две години доходността му е не по-малка от тази на американските акции, а бъдещето ще покаже дали това ще е така за дълъг период от време. Този пример показва, че няма нищо задължително на този свят, а още по-малко в инвестициите. Нека се доверяваме на собствената си преценка и на това, в което вярваме.

Да, може печалбите на друго място да са по-високи, но при първа загуба ще си кажем “Аз си знаех, че така ще стане”. Просто тази стратегия няма да е нашата, а на експерта, който ни е убедил, че тази инвестиция е задължително да я имаме.

Мит № 7: Само сложните инвестиционни стратегии и активи са добри

Този ми е един от любимите митове и затова го оставих за “черешката на тортата”. Той е свързан с един от основните човешки страхове – да ни помислят за глупави. Идва при нас един “начетен” финансов консултант и започва да ни разказва за най-новата и най-добрата инвестиция, съществувала някога. Ние нищо не разбираме, но кимаме утвърдително на въпросите като “Нали ме разбирате?”.

В тази връзка, знаете ли какво е общото между всички интелигентни и богати хора инвестирали милиони долари в измамната схема на Бърни Мадоф (освен тяхната алчност)? Нито един от тях не е разбирал каква е инвестиционната стратегия и в какво точно влага парите им г-н Мадоф.

Във връзка с този мит ще кажа, че принципите в инвестирането не са се променили особено в последните няколкостотин години и една проста стратегия като “купи и дръж” ще ни донесе добра дългосрочна доходност. Не знам за вас, но аз няма да мога да спя спокойно, ако не разбирам как и в какво инвестира фондът, в който аз съм вложил парите си.

Има ли други митове за инвестирането, в които все още вярваме?

Информация за автора: Стойне Василев е сертифициран финансов коуч, инвеститор и собственик на най-популярния сайт за лични финанси в България – SmartMoney.bg, както и председател на Управителния съвет на Българска асоциация на личните финансови консултанти (БАЛФК).

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ