Оцелелият от коронавируса южнокорейски "пациент 47" сега се бори със стигмата

Оцелелият от коронавируса южнокорейски пациент 47 сега се бори със стигмата

Оцелелият от коронавируса южнокорейски "пациент 47" сега се бори със стигмата

Пак Хьон спира да си поеме дъх, след като е изкачил няколко стъпала до входа на инженерния институт към националния университет в Пусан, където преподава. Въпреки че постоянно не му достига въздух, той използва стълбите и избягва асансьорите.

Пак беше "пациент 47" в Пусан - един от общо над 5000 южнокорейци, които са се възстановили от заразата от коронавирус. Но 25 дни след като за втори път даде отрицателни проби, той е в нова битка - срещу клеймото, че е имал вируса. "Наистина разбирам загрижеността и безпокойството на моите колеги и съседи, затова използвам само стълбите в тази университетска сграда и дори до апартамента ми на деветия етаж", каза той.

47-годишният Пак е прекарал 9 дни в специално отделение, преди да бъде изписан, след това е прекарал 14 дни в изолация, плюс 10 дни, за да възстанови силите си, но казва, че много хора около него все ще мислят главно за болестта.

Докато е бил в болница, майката на Пак чула съсед да крещи пред дома им "Всички ще умрем, заради един от синовете на това семейство".

Пак каза, че подозрителното отношение в общността се корени в това, че голяма част от заразените, открити в началото, са били членове на потайна и спорна религиозна секта в град Тегу, на около 100 километра северозападно от Пусан. Той казва, че решил да сподели опита си за заразата и лечението, което е получил, за да помогне за разсейване на мистерията около епидемията. Записвал е флуктуацията на борбата си с болестта във Фейсбук още от първия ден.

"Несигурността подхранва безпокойство"

"Като разкрих самоличността си, смятах, че хората ще осъзнаят, че не разпространявам фалшиви новини. Несигурността е твърде голяма, а притеснението произтича от несигурността".

Скоростта на разпространение на заразата в Южна Корея спадна след експлозивното увеличение на случаите през февруари и началото на март, а към днешна дата случаите са 9 786. Около 5 408 пациенти са изписани, след като са дали отрицателни проби.

Колегите на Пак приветстваха завръщането му на работа вчера, но нямаше прегръдки и здрависвания. Той яде обяд от кутия в лабораторията заедно с колегите си, но използва отделна маса на няколко метра от тях. Дори някои да се притесняват, че той е наоколо, казва Пак, поне добре се справят, като не го показват.

"Има хора, които дадоха положителни проби отново, след пълно възстановяване. Загрижен съм за хората около мен", каза Пак, който непрекъснато е с маска на лицето.

Някои изписани пациенти с коронавирус по света, включително и в Южна Корея, дадоха положителни проби след възстановяването си. Корейските центрове за контрол и превенция на болестите казаха, че тези случаи изискват по-нататъшно епидемиологично проучване.

"Сега сме отново в нормален режим, но нещата не са същите като преди - обичайно беше да разискваме седнали плътно един до друг, като използваме обща клавиатура, което вече не е възможно, след разпространението на заразата", каза колегата на Пак, професор Ан Соб-йон.

Първата задача на Пак, след като се върнал на работа, била с помощта на 3D принтери да направи кашони за сапун, които да бъдат дарени заедно със сапун на хора в напреднала възраст в Пусан и други градове, засегнати от заразата.

"Много възрастни хора в моя град живеят на ръба на бедността и им е трудно да си купуват дезинфектанти за ръце", каза Пак. "Ще изпратим сапун и кашони в Тегу и други силно засегнати райони".

Хьон Чхуе и Дегюн Ким от Ройтерс / БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ