Под заплаха ли е господството на щатския долар?

Под заплаха ли е господството на щатския долар?

Под заплаха ли е господството на щатския долар?

Съединените щати може да имат най-мощната армия на планетата, но най-силното им оръжие им оръжие е щатският долар, пише Никол Гудкайнд за Си Ен Ен.

Сега, след близо 80 години на господство на долара, зелените пари може да са на път да загубят статута си на световна резервна валута.

В момента около 60% от глобални валутни резерви, които са в размер от общо 12,8 тлрн. долара, се държат в долари, което дава на САЩ сериозно преимущество спрямо останалите страни. Тъй като държавният дълг на САЩ, обезпечен с долари, е много привлекателен, лихвените проценти в страната са по-ниски. САЩ могат да вземат заеми от други страни в собствената си валута, което означава, че когато щатският долар губи стойност, същото става и със самия дълг. Освен това американските фирми могат да извършват международни транзакции в долари, без да се налага да плащат такси за конвертиране на валута.

Може би най-голямото преимущество на САЩ обаче е, че те могат да забранят достъпа до долари на всяка централна банка по света, поставяйки икономиката на съответната страна под огромен натиск.

Рагурам Раджан, който е бивш гуверньор на централната банка на Индия, нарича тази власт „икономическо оръжие за масово унищожение“.

САЩ детонираха тази бомба в Русия през февруари, следвайки инвазията на руската армия в Украйна. Тогава Вашингтон и неговите съюзници замразиха почти половината от валутните резерви на Руската централна банка, които са на обща стойност от около 630 милиарда долара. Това подкопа рублата и даде на САЩ възможност да накажат Русия без във войната да взимат участие американски военни.

С голямата сила обаче идва и голяма отговорност. Когато използвате оръжие за оръжие за масово унищожение, дори и икономическо, хората се плашат. За да се уверят, че няма да последват съдбата на Русия, други страни започват да диверсифицират инвестициите си и да прехвърлят активите си от щатски долари в други валути.

Именно това е голямото предизвикателство пред запазването на статута на щатския долар като световна резервна валута.

„Използването на долара като оръжие може да доведе до неговото обезценяване“, казва стратегът на Bank of America Майкъл Хартнет.

„Балканизацията на глобалните финансови системи подкопава ролята на щатския долар като резервна валута“, добави той.

Според ново прочуване на Международния валутен фонд делът на щатския долар в международните резерви намалява през последните две десетилетия, като началото на тази тенденция е от времето, когато започват своята „Война срещу терора“. Оттогава насам една четвърт от резервите, които са преминали от щатски долар в друга валута, са се насочили към китайския юан, а останали три четвърти – към валутите на по-малки страни.

„Тези наблюдения подсказват начина, по който международната система може да се развие в бъдеще“, коментират авторите на прочуването Серкан Арсланалп от МВФ, Бари Айхенгрийн от Калифорнийския университет Бъркли и Чима Симпсън-Бел също от МВФ.

Русия и Китай се надяват да имат водеща роля в еволюцията на международната финансова система.

Руският президент Владимир Путин заплаши да прекрати износа на газ за страни, които не са си откритили сметки в руски банки и не плащат в рубли за синьото гориво. Европейският съюз получава около 40% от своя газ и 30% от своя петрол от Русия, като засега намирането на алтернативни доставчици не е никак лесно.

В същото време Саудитска Арабия води преговори с Пекин да приема юани вместо долари за продажбите на петрол в Китай.

Ще бъде ли щатският долар детронира?

Ако последните две години са ни научили на нещо, то е че нищо не е невъзможно. Перспективата САЩ скоро да загубят своето преимущество обаче е малко вероятна.

От една страна, алтернативите не са страхотни. Китай от години дава тласък на юана, но в момента само 3% от глобалните трансакции се извършват в китайската валута. За сравнение, щатският долар отговаря за 40% от глобалните трансакции.

САЩ също така продължават да са сравнително привлекателни за останалата част от планетата. Американският фондов пазар е най-големият и най-ликвидният в света, като чуждият капитал вече тече в страната. Глобалните потоци от преки чуждестранни инвестиции са нараснали със 77% до близо 1,65 трлн. долара през 2021 г., докато инвестициите в САЩ са скочили със 114% до 323 млрд. долара, сочат данни на а Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ