Търговското споразумение между САЩ и Китай връща оптимизма на пазарите

Търговското споразумение между САЩ и Китай връща оптимизма на пазарите

Търговското споразумение между САЩ и Китай връща оптимизма на пазарите

Седмицата премина под знака на очакванията за рестарт на търговските преговори между САЩ и Китай като основна новина от срещата на ръководителите на Г-20. Пазарът изчакваше положителен напредък, особено след съобщението на финансовия министър Стивън Мнучин, че търговската сделка е готова на 90%.

Инвеститорите се настроиха да получат добри новини, въпреки че фондовите индекси останаха почти без промяна на седмична база. Позитивните настроения се видяха в силното покачване на компаниите с малка пазарна капитализация в индекса Russell 2000, който до скоро изоставаше. Това се счита за знак за връщане на „биковете“ на пазара и за продължаване на ръста, както показаха и фючърсите на американските индекси рано в понеделник. Те добавиха по 1% въпреки негативните икономически новини от Азия, които показват продължаващо забавяне на индустрията в региона.

Ефектите от митата се усещат върху китайската икономика и съседните й страни, но под тях са скрити проблемите със свръхзадлъжнялостта и неспособността на централната банка да стимулира растежа само с монетарни стимули. Това важи в пълна степен и за останалите световни икономики, но не в толкова висока степен.

Икономическите новини през новата седмица ще бъдат на фокус, като трябва да се има предвид, че търговията в САЩ ще бъде намалена около националния празник на страната. Така може да се отчете една седмица на значителни печалби, благодарение на оптимистичните нагласи преди празници и след новините.

От друга страна, необходимо е да се следи внимателно дали няма да се изчерпи бързо потенциала за растеж на индексите при ниската активност през периода и най-вече поради смяна на очакванията за намаляване на лихвите от Федералния резерв.

Растежът на акциите беше придружен от силни покупки на американски облигации, което показва притесненията на инвеститорите за икономиката. Тези страхове не се промениха и след Г-20 и са показателни за предпазливия подход към глобалната икономика и фондовите пазари. Златото отчете връщане на цената, което е нормално при силния му ръст досега и прекупените нива.

Новият рекорд на S&P 500, с който започна седмицата, ще срещне сериозна съпротива на нивата от 3050-3080 пункта. Продавачи може да се появят и още при преодоляването на равнището от 3000 пункта, ако не станем свидетели на затваряне на къси позиции и от там на бързо покачване през юли. Предходният месец стана един от най-силните в историята на Уолстрийт и е поредния период на силни движения в едната или другата посока.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Революция: На фитнес, без дори да ходиш до залата. И то, безплатно!
Златни кюлчета се продават като топъл хляб в магазините на Южна Корея
Уорън Бъфет за ИИ и въпроса, на който и най-добрите икономисти нямат отговор от 100 години
Урсула фон дер Лайен: Трябва да попречим на Китай да наводни пазара в ЕС с електромобили
800 000 души в Европа и САЩ са паднали в капана на една от най-големите онлайн измами
Колонката на мениджъра: Три истории с поука от Катя Димитрова, съосновател и управляващ партньор на Интерпартнерс
Цитат на деня
Как да убедите Google, че сте експерт във вашата ниша